کد خبر: 2640

جزئیات مالکیت بانک سینا از سهام شرکت مخابرات ایران مشخص شد

سینا: با انتشار صورت های مالی بانک سینا، جزئیات سود و زیان این بانک از محل خرید سهام شرکت مخابرات ایران مشخص شد.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، بانک سینا ۴۳٫۳ درصد از شرکت توسعه اعتماد مبین را خریداری کرده است و باتوجه به اینکه قیمت تمام شده این خرید در سال ۸۸ مبلغ ۱۶۰ میلیارد تومان درج شده و در سال ۸۹ مبلغ ۲۶۰ میلیارد تومان آمده است، به نظر می آید که این خرید به صورت نقد و اقساط صورت گرفته شده باشد و ۱۶۰ میلیارد به صورت نقد پرداخت شده و قسط سال ۸۹ مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان است.
احتمالا در سال های بعد نیز به همین منوال سینا سالی ۱۰۰ میلیارد تومان و شاید بیشتر باید به مبین بابت اقساط بدهد.
می دانیم که کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین ۵۰ درصد به اضافه یک سهم از شرکت مخابرات ایران را خریداری کرده است. از خرید انجام شده، ۴۶ درصد سهم شرکت توسعه اعتماد مبین، ۴۶ درصد سهم شرکت گسترش الکترونیک مبین و ۸ درصد سهم سرمایه گذاری شهریار مهستان شده است.
حال بانک سینا ۴۳٫۳ درصد سهام شرکت توسعه اعتماد مبین را خریداری کرده است، پس در اصل به مانند این است که بانک سینا ۲۰ درصد سهم کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین یا ۱۰ درصد کل مخابرات را دارد.
البته این مطلب با آن چیزی که قبلا در اخبار آمده بود و حاکی از این بود که بانک سینا ۱۰ درصد کنسرسیوم اعتماد مبین و به عبارتی ۵ درصد مخابرات را خریده است، تناقض دارد!
همچنین بانک سینا در سال ۸۸ سودی بابت سرمایه گذاری در اعتماد مبین درج نکرده است چون درمجمع ۸۸ ذینفع نبوده است.
سود حاصل از سرمایه گذاری در شرکت توسعه اعتماد مبین در سال ۸۹ مبلغ ۳۸٫۲ میلیارد تومان پیش بینی شده است. این درحالی است که کل سود حاصل از سرمایه گذاری ها و پرتفوی سهام بانک سینا در سال ۸۸ مبلغ ۷٫۸ میلیارد تومان بوده است و با سرمایه گذاری در توسعه اعتماد مبین این سود با ۴۸۲ درصد افزایش به ۴۵٫۴ میلیارد تومان می رسد.
چون شرایط فروش نقد و اقساط سهام شرکت توسعه اعتماد مبین، قرار و نحوه تقسیم سود سالیانه و همچنین درصد مالکیت واقعی در هر سال فعلا نامعلوم است لذا در ال حاضر نحوه دقیق حصول این ۳۸٫۲ میلیارد تومان مشخص نیست.
البته واضح است که بانک سینا سود حاصل از ۱۰ درصد سهام مخابرات را در نظر نگرفته است چرا که این سود با توزیع حداقل ۲۳ تومان مصوب، مبلغ ۱۰۵٫۵ میلیارد تومان خواهد بود.نظرات غیرفعال است.