کد خبر: 8122

ثبت درخواست دامنه های سطح بالا از دو روز دیگر آغاز می شود

سینا: ثبت درخواست دامنه های سطح بالا از سوی افراد حقوقی از دو روز دیگر، ۱۲ ژانویه سال ۲۰۱۲ آغاز می شود.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، بر همین اساس رود بکستروم مدیرعامل موسسه نام‌ها و اعداد تخصیص یافته اینترنتی (ICANN) آیکن از آمادگی این نهاد بین المللی برای دریافت درخواست های دامنه های سطح بالا خبر داد.
او با اشاره به آمادگی آیکن برای انجام فعالیت های اپراتوری ثبت دامنه ها همچنین از آمادگی کمیته مشورتی دولت ها (GAC) برای ورود به مرحله اعتراض های اولیه که در آن دولت ها می توانند از نسبت به ثبت دامنه ای خاص اعتراض خود را اعلام کنند.
آیکن قرار است برای سومین بار در تاریخ اینترنت و پس از ۹ سال وقفه، اقدام به پذیرش درخواست ثبت دامنه‌های سطح بالا یا  TLD کند.
نمونه‌هایی از دامنه‌های سطح بالا .net، .org و  .comهستند که این پسوندها یا TLDها پیش از سال ۱۹۹۸ و در زمان‌های متفاوت ایجاد شدند و پس از آن نیز در سال ۲۰۰۰ پسوندهای .biz، .aero، .name، .pro، .coop، .info و .museum و در دوردوم که در سال ۲۰۰۳ برگزار شد نیز پسوندهای .jobs، .cat، .asia، .mobi، .tel و .travel پا به عرصه وجود نهادند و اکنون برای سومین بار امکان ارایه درخواست بدون هیچ گونه محدودیتی فراهم شده است.
ثبت‌نام متقاضیان از طریق تکمیل فرم‌های اینترنتی خواهد بود و شروع ثبت درخواست  از تاریخ ۱۲ ژانویه ۲۰۱۲ مصادف با ۲۲ دی ماه ۱۳۹۰شروع و در تاریخ ۱۲ آوریل مصادف با ۲۳ فروردین ۱۳۹۱ پایان خواهد یافت.
هزینه ثبت هر TLD جدید ۱۸۵ هزار دلار آمریکا است که باید به موسسه آیکان پرداخت شود.
هر متقاضی در طی مراحل ثبت‌نام ملزم به ارایه مستنداتی در خصوص اثبات توان مالی و توان فنی و مدیریتی برای TLD جدید است.
پیش‌بینی می‌شود که در این دور درخواست ثبت بیش از ۵۰۰ پسوند عمومی و جغرافیایی و بیش از یک هزار پسوند تجاری به آیکن ارایه شود. از ویژگی‌های دور جدید ثبت TLD، ورود دامنه‌های بین‌المللی IDNs به عرصه اینترنت است.
آیکن در کتاب راهنمایی که بدین منظور تدوین شده است، مراحلی را جهت ارایه هشدار و اعتراض برای دولت‌ها در نظر گرفته تا آنها بتوانند از ثبت TLDهای موردنظر و حساس خود از طریق ارایه هشدار و یا توصیه اصلاحی و یا طرح دعوای حقوقی جلوگیری کنند.نظرات غیرفعال است.