کد خبر: 8690
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات خبر داد:

ثبت آدرس‌های عددی اینترنتی در راستای ساماندهی آنها

سینا: براساس مصوبه ۱۰۶ کمیسیون تنظیم مقررات، می‌بایست در راستای ساماندهی استفاده از آدرس‌های عددی اینترنتی، صاحبان این آدرس‌ها نسبت به ثبت آنها اقدام کنند.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سعید مهدیون در نخستین گردهمایی ثبت‌کنندگان محلی اینترنت در کشور گفت: در صورت ثبت و ساماندهی این آدرس‌ها، فضایی مناسب برای انجام بهتر کسب و کارها در این حوزه و همچنین افزایش کیفیت و کارآیی برای مصرف‌کنندگان فراهم خواهد شد.
وی با بیان این مطلب که با عملیاتی شدن این ساماندهی معایب موجود نیز بر طرف خواهد شد، افزود: با ساماندهی در این حوزه، امکان برخی سوء استفاده‌ها و بروز تخلف‌های احتمالی نیز از بین خواهد رفت.
مهدیون خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین مسایلی که در بخش شبکه ملی IP مطرح می‌شود، موضوع توزیع و بازمهندسی آدرس‌های عددی اینترنتی است که می بایست اجرایی شود.
وی تصریح کرد: برای انجام این کار، مطالعه تطبیقی روی کشورهای مختلف صورت گرفت و رفتارهای آنها در این حوزه مورد بررسی قرار گرفت.
مهدیون ادامه داد: در همین راستا و براساس مدلی که برای کشورمان در نظر گرفته شده است، مقرر شد تا در نخستین اقدام ثبت آدرس‌های IP در دستور کار قرار گیرد.
وی تاکید کرد: به همین منظور کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، سال گذشته مصوبه ۱۰۶ خود را به عنوان نخستین سند قانونی موجود در این حوزه ابلاغ کرد.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اقدام‌های بعدی در این بخش گفت: براساس نتایج به دست آمده از ثبت آدرس‌ها، فرصت مناسب برای استفاده بهینه از آدرس‌های عددی نسخه ۴ در مدت زمان باقی مانده، فراهم خواهد شد.
وی ادامه داد: همچنین زمینه لازم برای احصاء حقوق مصرف‌کنندگان و ارایه‌کنندگان خدمات در این حوزه نیز ایجاد می‌شود.
در این گردهمایی، علی اصغر انصاری معاون مدیریت و توسعه شبکه سازمان فناوری اطلاعات نیز با اشاره به شبکه ملی اطلاعات و برنامه‌های تدوین شده برای ایجاد این شبکه اظهار داشت: یکی از زیرساخت‌هایی که می‌بایست در این حوزه فراهم شود، ساماندهی آدرس‌های عددی و گذر به آدرس‌های عددی نسل ۶ است.
وی افزود: در همین راستا، وضع موجود شناسایی و برنامه‌ریزی لازم به منظور گذر به وضع مطلوب نیز صورت گرفته که اقدام‌های لازم در حال عملیاتی شدن هستند.نظرات غیرفعال است.