کد خبر: 13369

تعریف غیرفنی همراه اول از نحوه محاسبه ترافیک پیامک

سینا: روز گذشته روابط عمومی همراه اول طی اطلاعیه ای رسمی با عنوان” ارسال ۱.۵میلیارد پیامک در شبکه همراه اول همزمان با عید غدیر” با ادبیاتی غیرمتعارف، تعاریفی من درآوردی و غیرفنی از نحوه محاسبه ترافیک پیامک در شبکه های تلفن همراه منتشر ساخت.

به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران در اطلاعیه عجیب خود آورده “اگر معیار اعلام آمار پیامک، «پیامک مبادله شده» و نه« پیامک ارسال شده» در شبکه باشد؛ در این صورت باید بدانیم که پیامک مشترک مبدأ با عبور از شبکه در اختیار مرکز پیامک قرار می گیرد، مرکز پیامک آن را به مشترک مقصد می فرستد و مرکز پیامک در ادامه، تأیید دریافت توسط مشترک مقصد را در اختیار مشترک مبدأ قرار می دهد. یعنی به ازای هر اقدام به ارسال پیامک توسط مشترک، سه پیامک در شبکه مبادله می شود. بدین ترتیب همزمان با عید سعید غدیر، بیش از ۴/۴ میلیارد پیامک در شبکه همراه اول «مبادله» شده است”.

این درحالی است که شمارش نقطه به نقطه مسیردهی پیام از فرستنده تا SMSc، از SMSc تا مقصد و همینطور شمارش گزارش تحویل پیام (delivery report) غیرمرسوم، غیرفنی و من درآوردی است و طبعا تنها ترافیک هر پیام کوتاه (۱۶۰ کاراکتر برای پیام با نوشتار لاتین و ۷۰ کاراکتر برای پیام با نوشتار فارسی) قابل اتکا و محاسبه است.

ضمن آنکه با فرض محال صحت این تعریف غیرفنی، با توجه به اعلام “ارسال ۱.۵میلیارد پیامک در شبکه همراه اول” در بازه زمانی مورد اشاره در همین اطلاعیه، حاصل ضرب عدد ۳ (شمارش یک پیام به ازای تبادل از فرستنده تا SMSc، شمارش یک پیام دیگر از SMSc تا مقصد و همینطور شمارش گزارش تحویل پیام) در میزان ترافیک اعلامی ارسال، یعنی یک و نیم میلیارد پیام، عدد ۴.۵ میلیارد را به دست می آورد که با عدد ۴.۴ میلیارد محاسبه شده در پایان اطلاعیه رسمی همراه اولی‌ها تناقض دارد مگر آنکه این عدد بر مبنای عددی غیر از ۱.۵ میلیارد محاسبه شده باشد.

با مروری بر متن اطلاعیه‌های اخیر همراه اول و شرکت مخابرات ایران، به نظر می‌رسد ادبیات غیرحرفه‌ای وب‌سایت‌های به ظاهر خبری منصوب به همراه اول، درحال توسعه به ادبیات اطلاعیه‌های رسمی همراه اول و مخابرات ایران هستند.نظرات غیرفعال است.