کد خبر: 16731

تعداد مشترکان باند پهن ۴G به یک میلیارد رسید

سینا: براساس یک بررسی جدید، GSMA اعلام کرد تعداد اتصالات همراه ۴G در سراسر جهان به یک میلیارد رسیده است و در ادامه همین مسیر پیشرفت تا سال ۲۰۲۰ یک سوم از تمام ارتباطات همراه روی این فناوری خواهد بود.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، مجموعه گزارش‌ها نشان می‌دهد تکنولوژی شبکه‌های پهنای باند تلفن همراه ۳G و ۴G در سراسر جهان به سرعت درحال تغییر هستند. بطوریکه هم در بازارهای توسعه‌یافته و هم در بازارهای درحال توسعه نوآوری‌های دیجیتال رو به رشد بوده، تلفن‌های هوشمند پذیرفته شده و انتقال داده‌های تلفن همراه رو به افزایش است. در بررسی انجام شده توسط GSMA، محاسبه شده صنعت تلفن همراه سهم ۳٫۱ تریلیون دلاری از اقتصاد جهانی را در سال گذشته به خود اختصاص داده است که معادل ۴٫۲ درصد از تولید ناخالص جهانی است.
متس گرانرید، مدیر کل GSMA، گفته است: گزارش جدید ما نشان می‌دهد که فناوری پهن باند تلفن همراه درحال حاضر به یک پدیده جهانی تبدیل شده است. گسترش ارتباطات و خدمات با سرعت بالا به شهروندان در تمام گوشه و کنار جهان ارایه می‌شود.
وی افزود: رشد بی سابقه فناوری پهن باند تلفن همراه در سال گذشته باعث شده اپراتورهای تلفن همراه در سال جاری میلیاردها دلار در شبکه‌های نسل بعدی، خدمات و طیف جدید سرمایه‌گذاری کنند. تلفن همراه درحال حاضر روی پلتفرم عمومی برای همه کاربران و کسب و کارها جهت اتصال به نوآوری اقتصاد دیجیتال ارائه شده است.
فناوری ۴G برای یک میلیارد از ۷٫۳ میلیارد اتصال تلفن همراه تا پایان سال ۲۰۱۵ فراهم شده است. تعداد اتصالات ۴G در سال ۲۰۱۵ دو برابر شده که تا حد زیادی نتیجه افزایش راه اندازی شبکه ۴G در کشورهای درحال توسعه است. در پایان سال ۲۰۱۵ به اندازه ۴۵۱ شبکه ۴G در ۱۵۱ کشور جهان وجود داشت که تقریبا نیمی از این کشورها درحال توسعه بوده‌اند. پیش‌بینی می‌شود حدود یک سوم از ۹ میلیارد اتصال همراه تا سال ۲۰۲۰ از فناوری ۴G استفاده کنند. شبکه‌های پهن باند تلفن همراه (۳G و ۴G) به اندازه ۵۰ درصد از اتصالات تلفن همراه در سال ۲۰۱۵ را به خود اختصاص داده‌اند و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۰ به اندازه ۷۰ درصد رشد داشته باشد.
افزایش ترکیبی دسترسی به پهن باند تلفن همراه و پذیرش گوشی‌های هوشمند به استفاده شدید از انتقال داده‌های تلفن همراه کمک کرد. گوشی‌های هوشمند ۴۵ درصد از ارتباطات تلفن همراه در سال ۲۰۱۵ را به خود اختصاص دادند درحالی‌که در سال ۲۰۱۰ تنها هشت درصد سهم بازار متعلق به این گوشی‌ها بود و انتظار می‌رود بیشتر از ۲٫۶ میلیارد اتصال گوشی‌های هوشمند ظرف پنج سال آینده افزوده شود.
پیش‌بینی می‌شود حجم داده‌های تلفن همراه رشد ۴۹ درصدی ظرف پنج سال آینده داشته باشد که این به معنای افزایش بیش از هفت برابری حجم داده‌های تلفن همراه است. این رویه ادامه خواهد داشت تا در سال ۲۰۲۰ حجم داده‌های تلفن همراه به ۴۰ اگزابایت در هر ماه برسد. این رقم معادل میانگین جهانی هفت گیگابایت برای هر مشترک در ماه خواهد بود.
تعداد مشترکان منحصر به فرد تلفن همراه در جهان ۴٫۷ میلیارد تا پایان سال ۲۰۱۵ بوده است که معادل ۶۳ درصد از جمعیت جهان است. پیش‌بینی می‌شود تعداد مشترکین منحصر به فرد به رقم ۵٫۶ میلیارد تا سال ۲۰۲۰ برسد که انتظار می‌رود در آن موقع بیش از ۷۰ درصد از جمعیت جهان مشترک تلفن همراه باشند. پیش‌بینی شده بیش از ۹۰ درصد از رشد مشترکین در طول پنج سال آینده از بازارهای در حال توسعه جهان باشد.
سهم تلفن همراه در تولید ناخالص ملی، ایجاد شغل و بودجه عمومی
صنعت جهانی تلفن همراه ۳٫۱ تریلیون دلار ارزش افزوده برای اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۵ به ارمغان آورده است که معادل ۴٫۲ درصد تولید ناخالص جهانی بوده است. پیش بینی می‌شود رشد ۳٫۷ تریلیون دلاری را تا سال ۲۰۲۰ داشته باشد. همچنین این صنعت به طور مستقیم و غیرمستقیم از ۳۲ میلیون شغل در سال ۲۰۱۵ پشتیبانی کرده و پیش بینی می‌شود این رقم تا ۳۶ میلیون در سال ۲۰۲۰ رشد داشته باشد. سهم ۴۳۰ میلیارد دلاری در تامین بودجه عمومی در قالب انواع مختلف مالیات یکی دیگر از دستاوردهای این صنعت است که انتظار می‌رود رشد ۴۸۰ میلیارد دلاری را در سال ۲۰۲۰ بر اساس سطح فعلی مالیات تجربه کند. این سهم بودجه عمومی به استثنای هزینه‌ای است که توسط اپراتورهای تلفن همراه برای خرید پروانه طیف فرکانسی به دولت‌ها پرداخت کرده‌اند. اپراتورها ۹۰ میلیارد دلار برای خرید طیف باند و استقرار پهن باند تلفن همراه در سراسر جهان در سال گذشته هزینه پرداخت کرده‌اند.
دسترسی گسترده به شبکه‌های تلفن همراه باعث تسریع در توانایی دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد است. از جمله این اهداف بهبود دسترسی به خدمات حیاتی مانند آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، سرویس‌های مالی جهت مدیریت هوشمند انرژی و کشاورزی، ایجاد زیر ساخت‌های انعطاف‌پذیر، از میان بردن شکاف جنسیتی، به کارگیری فناوری تلفن همراه در پرداختن به طیف وسیعی از چالش‌های اجتماعی و اقتصادی می‌باشد. با این حال، این گزارش نشان از لزوم همگامی سریع با نوآوری دارد.
گرانرید گفته است: سرعت شدید تغییرات به معنی منسوخ شدن سریع برخی قوانین می شود و فناوری‌های جدید با کاهش مضرات، فضای رقابت را به سمت خود کج می‌کنند و در نهایت مصرف کنندگان از مزایای پیشرفت‌های فناوری محروم می‌مانند.
وی افزود: شناخت این چالش‌ها در صنعت تلفن همراه خواستار سیاست گزاری در سراسر جهان برای انطباق مقررات بازار با مقتضیات زمان است.نظرات غیرفعال است.