کد خبر: 9283

تصویب لایحه امنیت اینترنت در مجلس نمایندگان امریکا

سینا: لایحه بحث برانگیز امنیت اینترنت با وجود مخالفت کاخ سفید و تهدید به وتو، به سنا می‌رود.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، ۲۶ آوریل مجلس نمایندگان آمریکا لایحه مذکور را برای تامین ایمنی شبکه‌های کامپیوتری این کشور در برابر حملات سایبری تصویب کرد اما دولت اوباما به دلیل نگرانی‌های ناشی از مداخله در حریم خصوصی با آن مخالف است.
لایحه تحویل و حفاظت اطلاعات سایبری به شرکت‌های خصوصی اجازه می‌دهد اطلاعات مربوط به تهدیدها یا حملات بالقوه به شبکه را به موسسات اطلاعاتی تحویل دهند. انتظار می‌رفت که مجلس نمایندگان این لایحه را به راحتی به تصویب نرساند ولی مجلس نمایندگان این لایحه را تصویب و به سنا ارسال کرد.
مایک راجرز رییس  کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان و حامی اصلی این لایحه می‌گوید که این اقدام از مالکیت و زیربنای فرهنگی و فکری آمریکا در برابر کشورهایی مانند چین و روسیه و نیز مجرمین و تروریست‌ها، حفاظت خواهد کرد.
شرکت‌های رده بالایی چون AT&T، فیسبوک، مایکروسافت و اینتل از جمله حامیان این لایحه هستند زیرا معتقدند که از طریق اجرای آن آسان‌تر می‌توانند با حملات سایبری مبارزه کنند و اینترنت را به جایی امن‌تر برای کاربران بدل سازند.
با این حال، شرکت‌های معتبری چون Electronic Frontier Foundation و مرکز دموکراسی و تکنولوژی و نیز اتحادیه کتابخانه‌های عمومی آمریکا با این اقدام مخالف هستند و معتقدند که این حرکت بیش ازحد امکان دسترسی به اطلاعات خصوصی کاربران اینترنت را به موسسات دولتی می‌دهد.
اما اوباما تهدید کرده است که لایحه را وتو خواهد کرد زیرا به اندازه کافی از اطلاعات شخصی شهروندان امریکا حفاظت نمی‌کند و طرفداران آزادی‌های مدنی نیز چنین نظری دارند.
اوباما از لایحه‌ای در سنا طرفداری می‌کند که وزارت امنیت داخلی را مسئول نظارت بر امنیت اینترنتی خواهد ساخت و به آن اجازه می‌دهد معیارهای امنیتی را تعیین کند.
رییس مجلس نمایندگان از موضع اوباما انتقاد کرده و گفته است که وی می‌خواهد دولت کنترل کامل اینترنت را در دست بگیرد.نظرات غیرفعال است.