کد خبر: 5098
رییس کمیته اقتصاد الکترونیکی کارگروه مدیریت فاوا خبر داد:

تصویب سه پروژه در بخش اقتصاد الکترونیکی

سینا: رئیس کمیته اقتصاد الکترونیکی کارگروه مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: تاکنون از مجموع شش پروژه ارایه شده در کمیته، سه پروژه بررسی و مورد تصویب قرار گرفته است.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدصادق مفتح افزود: ایجاد مرکز داده‌های بازرگانی کشور، یکی از این پروژه‌ها است که مورد تصویب قرار گرفته در کمیسیون تخصصی با حضور وزیر ارتباطات نیز مطرح و به تصویب نهایی رسید.
وی افزود: این طرح به منظور ایجاد یک بستر مناسب جهت تأمین نیازهای کاربران از طریق تجمیع و مدیریت اطلاعات مربوطه از کلیه منابع تولید آمار در بخش بازرگانی ارایه شده است.
وی خاطر نشان کرد: اجرای این طرح، زیرساخت لازم به منظور پیاده‌سازی هوش تجاری را فراهم خواهد کرد و به عنوان یک ابزار بسیار ارزشمند در راستای کمک به تصمیم‌گیران کشور در بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مفتح گفت: پروژه “مبارزه با کالاهای غیر مجاز به کمک فناوری بارکد دو بعدی و RFID” یکی دیگر از پروژ‌ه‌هایی است که بعد از بررسی‌های فنی و توضیحات ارایه شده به تصویب اکثریت اعضا کمیته اقتصاد الکترونیکی رسید.
وی با بیان این مطلب که این طرح در جلسه آینده کمیسیون تخصصی کارگروه مدیریت فاوا مطرح خواهد شد ادامه داد: همچنین مقرر شد تا ملاحظات امنیتی و فنی این طرح در کمیته‌های تخصصی دیگر بررسی و نتیجه اعلام شود.
رئیس کمیته اقتصاد الکترونیکی کارگروه مدیریت فاوا در خصوص دیگر پروژه های ارایه شده در کمیته، تصریح کرد: یکی دیگر از این پروژه ها، از سوی سازمان بنادر و کشتیرانی و به منظور تسهیل تبادل اسناد در بنادر و میان ذی نفعان ارایه شده که به تصویب اعضای کمیته، خواهد رسید.
وی با بیان این مطلب که فعلان عرصه فناوری اطلاعات کشور در بخش‌های مختلف حول یک محور مشترک حرکت می کنند، تأکید کرد: یکی از رویکردهای اصلی در کمیته اقتصاد الکترونیکی، ایجاد حلقه همکاری میان سازمان و ارگان های دست اندرکار این حوزه و تعریف پروژه‌های مشترک در این بخش است.
وی خاطر نشان کرد: در همین راستا هر جلسه کمیته در یکی از سازمان‌های عضو برگزار می‌شود تا اعضا با فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه ICT سازمان ذی‌ربط آشنا شوند.
مفتح با بیان این مطلب که بر اساس آمار موجود ۵۰ درصد قیمت تمام شده کالاها، هزینه مبادله آن می‌باشد، اظهار داشت: در حال حاضر، نظام‌های سنتی جوابگوی شرایط جدید بازار نیست و تنها راه کاهش هزینه مبادله کالا، استفاده از تجارت الکترونیکی است.
وی افزود: در حال حاضر یک عزم بسیار خوبی در مجموعه دولت و با پرچمداری وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات برای پیشبرد اهداف تعریف شده در این حوزه، شکل گرفته است.
رئیس کمیته اقتصاد الکترونیکی کار گروه مدیریت فاوا تصریح کرد: فرهنگ سازی استفاده از این فناوری در میان برخی مدیران یکی از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: برخی از مدیران شناخت درستی از مسائل مطرح در دولت الکترونیکی ندارند و برخی نیز که تعریف و تصویر روشنی از این موضوع دارند، دچار روزمرگی شده و در نوع کار خود احساس می‌کنند که اجرای این طرح را می‌توان در زمان دیگری پیگیری کرد.نظرات غیرفعال است.