کد خبر: 16870

تشریح زیرساخت‌های نرم‌افزاری خط و زبان فارسی در نشست جامعه اطلاعاتی ۲۰۱۶ ژنو

سینا: توسعه زیرساخت‌های نرم‌افزاری خط و زبان فارسی در محیط دیجیتال و سرویس ایمیل چاپار توسط دکتر حمید شهریاری در نشست جامعه اطلاعاتی ۲۰۱۶ ژنو تشریح شد.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، حمید شهریاری، رییس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور ضمن حضور در نشست جامعه اطلاعاتی ۲۰۱۶ که از دوم تا ششم ماه می جاری (۱۳ تا ۱۷ اردیبهشت ماه ۹۵) در شهر ژنو سوئیس برگزار شد، در کارگاه مربوط به ارائه برنامه‌ها و دستاوردهای ایران در حوزه جامعه اطلاعاتی، مطالب خود را در دو محورتوسعه زیرساخت‌های نرم‌افزاری برای خط و زبان فارسی در محیط دیجیتال و سرویس ایمیل چاپار ارائه کرد.
شهریاری توسعه زیرساخت‌های نرم‌افزاری برای خط و زبان فارسی در محیط دیجیتال را شامل منابع زبانی، توسعه ویرایشگر متن و سیستم تشخیص تقلب در زبان فارسی دانست و به تشریح پروژه های انجام شده در هر یک از بخش‌ها پرداخت.
به گفته وی منابع زبانی مانند پیکره‌ها و واژگان‌ها، از مهمترین مبانی ارتقای نقاط قوت خط و زبان در محیط دیجیتال هستند و در این خصوص پروژهایی نظیر پیکره موازی دوزبانه شامل دو میلیون جمله فارسی-انگلیسی،درختبانک زبان فارسی، گنجواژه فارسی، دادگان، فرهنگ ظرفیت فعل تولید شده‌اند که برای تحلیل متون درسطوح مختلف زبانی دارای کاربرد هستند و در وبگاه www.dadegan.ir قابل دسترسی هستند.
وی در حوزه توسعه ویرایشگر متن به خطایاب فارسی(ویراستیار) www.virastyar.irاشاره کرد که به صورت افزونه در مایکروسافت‌ورد، پردازش‌هایی از قبیل استانداردسازی کاراکترها، تصحیح نشانه‌گذاری، سره‌سازی واژه‌ها و پیشنهاد واژه های فارسی معادل، تبدیل تاریخ شمسی-میلادی و تبدیل اعداد را انجام می‌دهد.
رییس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور در ادامه به معرفی سیستم تشخیص تقلب و مشابه ‌یاب در زبان فارسی تحت عنوان سمیم، ww.samimnoor.com پرداخت که به نشر متون علمی اصیل و غیرکپی کمک کرده و مجموعه عظیمی از متون علمی فارسی شامل بیش از۱۵ هزار عنوان کتاب،۴۰۰ هزار مقاله و۲۰ هزار پایان‌نامه را پشتیبانی می‌کند.
دکتر شهریاری در ارائه دوم خود، راه‌اندازی پست الکترونیک چاپار در ایران را مربوط به سال ۱۳۸۸ دانست که ارایه سرویس عمومی آن در سال ۱۳۹۰ با هدف اولیه ارایه سرویس عمومی ایمیل به مردم و گسترش و توسعه این دانش در ایران آغاز شد و در حال حاضر چاپار به ۱٫۵ میلیون کاربر در حال ارایه سرویس است.
وی در پایان ارایه سرویس عمومی ایمیل به کاربران کشورهای فارسی زبان منطقه، استفاده از شبکه انتقال محتوا و مراکز داده گسترده در کشورهای منطقه، افزایش تعداد کاربران به ۱۰۰ میلیون کاربر تا ۱۰ سال آینده و رقابت با سرویس‌های عمومی و فعال در دنیا برای ارایه سرویس‌های ارزش افزوده را از جمله رویکردهای آینده سرویس پست الکترونیک چاپار عنوان کرد.نظرات غیرفعال است.