کد خبر: 11310

تست سرعت ۲۴ ترابیت بر ثانیه روی فیبر نوری

سینا: سه شرکت فوجیتسو، NTT و NEC با تشکیل ائتلافی جدید در نظر دارند در دو سال آینده به سرعت انتقال ۴۰۰ گیگابیت در هر کانال فیبر نوری دست بیابند.

به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، به گفته این گروه، آنها قصد دارند با ترکیب ۶۰ کانال و استفاده از تکنولوژی جدید به سرعت ۲۴ ترابیت در ثانیه در یک فیبر نوری برسند.

برای این منظور از تکنیک‌های مدولاسیون و مالتی پلکسین موجود استفاده خواهد شد و علاوه بر آن روش‌های آدرس‌دهی تخریب سیگنال در مسافت‌های طولانی بکار گرفته می‌شوند.

برای این پروژه ترکیبی از روش کلید زنی شیفت فاز DP-QPSK که در حال حاضر برای انتقال ۱۰۰ گیگابیت در شبکه استفاده می‌شود و روش مدولاسیون دامنه (DP-16QAM) استفاده خواهد شد.

علاوه بر ارتقای سرعت، این گروه قصد دارد دو موضوع سازگاری شبکه و توان مصرفی را بهبود بخشد. این پروژه توسط دولت ژاپن در بخش پروژه‌های تحقیق و توسعه شبکه‌های فوتونی فوق سریع پشتیبانی می‌شود.

دلیل اصلی حمایت این کشور از این طرح ترمیم شبکه پس از بلایای طبیعی است. ژاپن در نظر دارد تاثیر تغییرات سریع مانند زمین لرزه‌ها روی شبکه‌های نوری با مسافت طولانی را بررسی کند.

این گروه روی روش‌هایی برای کاهش تعداد سخت‌افزارهای موردنیاز و ترافیک مودلاسیون و دمودلاسیون از یک دستگاه واحد تمرکز خواهد کرد بنابراین این پروژه تنها به بررسی سرعت‌های بالای انتقال در فیبر نوری نمی‌پردازد زیرا در ماه سپتامبر شرکت NTT قابلیت انتقال یک پتابیت روی یک فیبر نوری را نشان داده است.

در کنار این گروه سازمان‌هایی مانند ITU و انجمن OIF به دنبال استانداردهای جدید برای شبکه‌های با سرعت بیش از ۴۰۰ گیگابیت بر ثانیه هستند.نظرات غیرفعال است.