کد خبر: 7927

تاکید دبیر ITU بر نقش زنان و دختران در فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی

سینا: دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات گفت: بیش از ۷۰ درصد شهروندان ایرانی از خدمات تلفن همراه بهره‌مند هستند و این گامی مهم در راستای دستیابی به ارتباطات جهانی است.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، حمدون توره در پیامی به مناسبت برگزاری سومین همایش عرضه خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات در روستاها با بیان اینکه در هفدهم ماه می امسال برابر با ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ یعنی روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی، مناسبت داشت که ما بر شعار زندگی بهتر در جوامع روستایی با فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی تاکید و توجه کنیم، اظهار داشت: فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی و برنامه‌های الکترونیکی مربوطه، ابزارهای اصلی بهتر ساختن حاکمیت و خدمات روستایی هستند.
وی افزود: این خدمات عبارتند از تامین سلامتی جامعه، آب آشامیدنی سالم، بهداشت عمومی، آموزش و پرورش، خوراک و سرپناه، بهبود سلامت مادران و کاهش مرگ و میر کودکان، نیرومند سازی زنان و دختران و اعضای آسیب‌پذیرتر جامعه، تضمین پایداری و حفظ محیط زیست.
توره با بیان اینکه برای تامین اهداف توسعه هزاره، روز به روز بر تفاضا برای فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی افزوده می‌شود، گفت: فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی در روستاها فرصت‌های تقویت یافته‌ای را برای ایجاد درآمد و مبارزه با فقر، گرسنگی، بیماری و بی‌سوادی فراهم سازند. نصف جمعیت جهان در مناطق روستایی و جوامع دور افتاده شهرها هستند. در حقیقت، آخرین آمارها گویای این امر است که تا ۷۰ درصد ۴٫۱ میلیارد نفری بسیار فقیر در مناطق روستایی زندگی کنند.
دبیر کل اتحادیه جهانی مخابرات در ادامه گفت: گرچه ضریب نفوذ تلفن همراه با بیش از ۳٫۵ میلیارد مشترک در جهان به سرعت افزایش یافته است اما اکنون فشار و کار اصلی این است که محتوا را از طریق خطوط دسترسی باند پهن، با هدف ایجاد شاهراه‌های اطلاعاتی و ارتباطی به جلو برویم. این شبکه‌ها ، ابزارهایی را در اختیار جوامع روستایی و شهری قرار می‌دهند که بتوانند به اهداف توسعه هزاره و آرزوهایشان نایل شوند.
وی گفت: ایجاد یک مشارکت جهانی برای توسعه و استفاده از توان فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی برای نیل به اهداف توسعه هزاره، به خودی خود یک هدف است بنابراین من از تمام دست اندرکاران می‌خواهم تضمین دهند که جوامع روستایی به طور کامل از فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی برخوردار شوند.
حمدون توره گفت: در اجلاس سران جامعه اطلاعاتی که ابتدا در سال ۲۰۰۳ میلادی در ژنو و سپس در سال ۲۰۰۵ در تونس برگزار شد، از کشورها خواستند که در فکر ایجاد شیوه‌های ملی برای فراهم‌سازی دسترسی جهانی در مناطق روستایی محروم خود باشند تابتوانند شکاف یا نابرابری دیجیتالی را ریشه‌کن کنند.
وی افزود: اتحادیه جهانی مخابرات، پایبندی خود را به مرتبط ساختن جهان و تضمین بهره‌مندسازی دور افتاده‌ترین گوشه‌های جهان و همچنین آسیب‌پذیرترین جوامع اعلام می‌دارد.
دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات در پایان با بیان اینکه سال آینده، شعار روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی ۲۰۱۲ (زنان و دختران در فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی ) خواهد بود، تاکید کرد: من تاکید دارم که تلاش ویژه‌ای بکار گیرند تا دسترسی برابر به فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی را در اختیار زنان و دختران جوامع روستایی قرار دهید و به آن چنان قدرتی دهید که از تمام مزایای فرصت‌های دیجیتال برخوردار شوند.نظرات غیرفعال است.