کد خبر: 10884

تاثیر ICT بر رشد اقتصادی کشورها

سینا: بنابر گزارش اتحادیه جهانی مخابرات (ITU)، بخش ICT به عاملی مهم در رشد اقتصادی کشورها تبدیل شده است.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، در سال ۲۰۱۰ صادرات کالاهای ICT در جهان حدود ۱۲ درصد از تجارت جهانی کالا را به خود اختصاص داده است و این نوع از کالاها در کشورهای توسعه یافته بیش از ۲۰ درصد صادرات کالا را تشکیل می‌دهند.
اطلاعات این گزارش نشان می‌دهد درآمد جهانی حاصل از خدمات مخابراتی در سال ۲۰۱۰ به ۱٫۵ تریلیون دلار معادل ۲٫۴ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان رسیده است.
در همان سال سرمایه‌گذاری برای افزایش درآمد در بخش مخابراتی بالغ بر ۲۴۱ میلیارد دلار بوده است که چیزی در حدود ۲ درصد از کل سرمایه ثابت ناخالص جهانی است.
این گزارش نقش کشورهای درحال توسعه در میزان درآمدها و سرمایه‌گذاری‌های مخابراتی جهان را مخصوصا در طول بحران اقتصادی اخیر برجسته دانسته است.
بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ هر دو بخش سرمایه‌گذاری و درآمدها رشدی ۲۲ درصدی را در کشورهای در حال توسعه داشته‌اند.
از سویی دیگر میزان جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در بخش مخابرات این کشورها به سرعت در حال رشد است. از ۲۰ کشور دارای بازار برتر مخابراتی از نظر سطح درآمد در جهان، ۹ کشور در حال توسعه دیده می‌شوند که ۳۵ درصد از کل درآمدهای مخابراتی جهان را به خود اختصاص داده‌اند و از آن تعداد می‌توان به کشورهایی مانند برزیل، چین، هند و مکزیک اشاره کرد.
هر چند به نظر می‌رسد، کشورهای درحال توسعه غالبا به خاطر محدودیت در زیرساخت‌های موجود، به یک سطح نسبتا بالاتری از سرمایه‌گذاری در خدمات پیشرفته ICT در مسیر رشد خود نیاز دارند.نظرات غیرفعال است.