کد خبر: 10954

تاثیر نفوذ اینترنت بر افزایش تولید ناخالص داخلی هند

سینا: رشد فزاینده نفوذ اینترنت و باند وسیع در هند می‌تواند ۱۷ میلیارد دلار در سال به تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور اضافه کند.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، بنابر گزارشی که به طور مشترک توسط شورای تحقیقات در روابط اقتصاد جهانی هند (ICRIER)، انجمن اینترنت و موبایل هند (IAMAI) و وزارت فناوری اطلاعات این کشور تهیه شده است، با افزایش ۱۰ درصدی نفوذ اینترنت در هند ۱٫۰۸ درصد به تولید ناخالص داخلی این کشور افزوده خواهد شد و افزایش ۱۰ درصدی نفوذ شبکه تلفن همراه می تواند ۱٫۵ درصد بر تولید ناخالص داخلی بیافزاید.
تعداد کاربران موبایل در هند حدود ۹۰۰ میلیون نفر است. طبق این گزارش افزایش ۸۷ میلیارد دلار در تولید ناخالص داخلی هند بین سال‌های ۲۰۱۲-۲۰۱۴ با اجرای طرح ملی باند وسیع TRAI این کشور دست یافتنی خواهد بود.
وزارت فناوری اطلاعات این کشور قصد افزایش ۱۷۵ میلیون کاربر جدید باند وسیع تا سال ۲۰۱۴ را دارد. در حال حاضر در این کشور بیش از ۱۲۰ میلیون کاربر اینترنت وجود دارد و براساس آخرین اطلاعات تعداد کاربران باند وسیع بیش از ۱۳میلیون است.
این گزارش همچنین نسبت به عدم دستیابی به اهداف پیش‌بینی شده هشدار می‌دهد، به طوری که کشور هند به دلیل عدم دستیابی به اهداف طرح ملی باند وسیع، از سال ۲۰۰۴ تا کنون حدود ۱۰۰ میلیارد دلار آورده حاصل از آن برای تولید ناخالص داخلی را از دست داده است.
طبق این گزارش در صورتی که باند وسیع در این کشور دارای قیمت تعادلی ۲۰۰ روپیه در ماه باشد، نفوذ اینترنت رشدی نمایی را شاهد خواهد بود.
در این گزارش توصیه‌هایی در جهت گسترش باند وسیع در مدارس، سازمان‌های دولتی، بیمارستان‌ها و مناطق روستایی آمده است که از آن جمله می‌توان به اجرای سریع شبکه فیبر نوری در سه سال آینده اشاره کرد.نظرات غیرفعال است.