کد خبر: 8811

بهره برداری از آزمایشگاه تصدیق کیفیت محصولات نرم افزاری

سینا: در راستای افزایش سطح کیفی نرم افزارهای بومی ، آزمایشگاه تصدیق کیفیت محصولات نرم افزاری مبتنی بر وب، با همکاری میان سازمان فناوری اطلاعات ایران و دانشگاه تهران به بهره برداری رسید.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، این آزمایشگاه در راستای تحقق برنامه پنجم و سند چشم انداز مبتنی بر صنعت نرم افزاری و حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان محصولات نرم افزاری ایجاد می‌شود.
ایجاد این آزمایشگاه در چارچوب برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران به منظور پیاده سازی آزمایشگاه‌های تست نرم افزار  برای ۲۵ گروه نرم افزاری تعریف شده است.
این پروژه به موازات پروژه مطالعاتی تدوین طرح جامع آزمایشگاه‌ها و با هدف ارزیابی نرم افزارهای مبتنی بر وب و درگاه‌های خدمات دولتی عملیاتی شده است.
بر همین اساس محصولات نرم افزاری که به این آزمایشگاه ارایه می شوند با استفاده از آخرین متدهای موجود و بر اساس استانداردهای تعریف شده بررسی و با لوگوی کیفیت، محصولات نرم افزاری تحت وب ارایه خواهد شد.
این گزارش حاکی است این پروژه در سه فاز “طرح ریزی و افتتاح”، “تالیف استانداردهای بومی” و “تجاری سازی فرایند ها” اجرای می شود.
در همین زمینه تاکنون ارزیابی سامانه گمرک جمهوری اسلامی ایران به عنوان نخستین پروانه این آزمایشگاه اجرایی شده است.
چارچوب تصدیق کیفیت نرم افزارهای مبتنی بر وب ایفای نقش  نظارتی بر پروژه های نرم افزاری، ارزیابی کیفیت درگاه های خدمات دولتی و آموزش مفاهیم و نحوه ارزیابی کیفیت نرم افزار از جمله اهداف ‌راه اندازی این آزمایشگاه محسوب می شود.نظرات غیرفعال است.