کد خبر: 7824
دبير شوراي عالي اطلاع رساني:

با سونامی اطلاعات باید با فناوری اطلاعات هوشمندانه برخورد کنیم

سینا: با وجود سونامی اطلاعات در عصر حاضر و توسعه شبکه های اجتماعی باید هوشمندانه‌تر با مقوله فناوری اطلاعات و ارتباطات برخورد کنیم.
به گزارش آ‍ژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، حمید شهریاری در مراسم آغاز به کار هفدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی (الکامپ) با اشاره به گذشت ۲۰ سال از پیدایش اینترنت، سونامی اطلاعات در عصر حاضر را با وجود اتصال ۳۵ درصد مردم جهان به اینترنت مهمترین بحث در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات دانست و گفت: با ایجاد فیسبوک در سال ۲۰۰۴، یوتیوب در سال ۲۰۰۵ و توییتر در سال ۲۰۰۶ یک انقلاب و دگرگونی در تبادل اطلاعات  به وقوع پیوسته است.
وی ادامه داد: اکنون در یوتیوب ۴ هزار بازدید کننده انحصاری وجود دارد و هر دقیقه ۳۵ ساعت ویدئو در آن آپلوت می‌شود؛ ۱۲ میلیون کاربر  در هر دقیقه از فیس‌بوک بازدید می‌کنند؛ این آمارها نشان می‌دهد، امکان چنین تولیدی را  تنها شبکه‌های اجتماعی مقدور کرده است.
دکتر شهریاری با اشاره به درآمدهای کلان شرکت‌های خصوصی که جزو ۱۰ شرکت سرمایه‌گذار برتر محسوب می‌شوند، بیان داشت: این مساله همواره قابل بررسی است که چرا با وجود این تحولات، همواره ما در معرض آسیب‌ها و همچنین فرصت‌ها در این حوزه هستیم.
دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی، با تاکید بر این نکته که در کشور سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری اطلاعات بصورت جدی رخ نداده و جزو اولویت‌ها محسوب نشده است، اظهار داشت: یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه فناوری اطلاعات و ایجاد فرصت‌های شغلی وجود دارد و اگر توجه خاصی به آن نشود، در مسابقه با غرب چندان موفق نخواهیم بود.
وی افزود: در دنیای سیاست و حاکمیت امروزه شبکه‌های  اجتماعی نقش مهمی را بازی می‌کنند. برای نمونه شرکت گوگل به نوعی ذهن‌خوانی پیشرفته‌ای را با دنبال کردن الگو‌های زندگی و انواع سبک‌های زندگی مردم سراسر جهان و البته ایران دنبال می‌کند.
امروزه باید هوشمندانه‌تر با فناوری اطلاعات مواجه شویم و این هوشمندی در قانون برنامه پنجم و ماده ۲۱۱ و ۴۹ رعایت شده است و تنها  در اجرای انها با رعایت امور شرعی، ملی و فرهنگی  و همچنین سرمایه‌گذاری باید مصمم باشیم و اطمینان دارم این سرمایه‌گذاری ظرف ۵ سال اینده باز خواهد گشت.
شهریاری در پایان تصریح کرد: پهنای باند اینترنت را بدون ملاحظات فرهنگی، دینی و ملی نمی‌توان گسترش داد و باید اینترنت پاک در مسیر آن جریان یابد.نظرات غیرفعال است.