کد خبر: 11071

بازنگری در قانون استفاده از بی‌سیم‌های اختصاصی و غیرحرفه‌ای پس از ۴۰ سال

سینا: مدیرکل صدور پروانه سرویس‌های رادیویی از بررسی پیش‌نویس قانون استفاده از بی‌سیم‌های اختصاصی و غیرحرفه‌ای در کمیسیون تخصصی مدیریت منابع ملی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات خبر داد.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، عظیم فرد درباره ضرورت تغییر این قانون گفت: قانون استفاده از بی‌سیم‌های اختصاصی و غیرحرفه‌ای حدود ۴۰ سال پیش تصویب شده و با توجه به پیشرفت تکنولوژی ارتباطات بی‌سیم، این قانون از نظر جامعیت فنی، موضوعات نظارتی و شیوه‌های اداری پاسخگوی شرایط و نیازهای امروز نیست.
وی، گستردگی حوزه شمول قانون، تجهیزات ارتباطی و رادیوئی، انواع گروه های کاربران عمده از جمله بخش دفاعی، پخش همگانی رادیو و تلویزیونی و ابهام‌زدایی از قانون فعلی را از شاخص‌هائی عنوان کرد که در تهیه پیش‌نویس قانون جدید استفاده از بی‌سیم‌های اختصاصی و غیرحرفه‌ای مورد توجه قرار گرفته است.
مدیرکل صدور پروانه سرویس‌های رادیوئی در تشریح ابهام‌زدایی از پیش‌نویس قانون جدید اظهار کرد: در قانون فعلی بسیاری از موضوعات مربوط به ارتباطات رادیوئی به صورت کلی مطرح شده است که در پیش‌نویس قانون جدید این موارد به شکلی پیش‌بینی شده که با آئین‌نامه‌های بعدی جزئیات آن مشخص شود که از جمله این موارد می‌توان به مجاز شدن تجارت ثانویه فرکانسی، واگذاری برخی از فرکانسها، شکل‌گیری بورس فرکانسی، مزایده طیفی و تعیین مکانیزم لازم برای حل دعاوی حوزه ارتباطات رادیوئی، توجه به ایمنی تشعشعی، ملزومات زیست محیطی، استاندارد تجهیزات رادیوئی و …. اشاره کرد.
فرد با اشاره به گستردگی حوزه شمول این قانون تصریح کرد: حوزه شمول قانون بی‌سیم‌های اختصاصی و غیرحرفه‌ای فقط مربوط به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست بلکه تمام نهادها و دستگاههای مرتبط با حوزه فرکانس رادیوئی را در بر می‌گیرد.
وی افزود: در حال حاضر پیش‎‌نویس این قانون با حضور صاحبنظران و کارشناسان در کمیسیون فرعی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در حال بررسی است و کسانی که دیدگاه و نظر خاصی درباره قانون قبلی دارند می‌توانند با مراجعه به بخش کمیسیون تخصصی مدیریت منابع ملی در سایت رگولاتوری، آن را به دبیرخانه کمیسیون منعکس کنند. پیش‌نویس این قانون پس از بررسی کامل برای تصویب به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات ارسال می‌شود.نظرات غیرفعال است.