کد خبر: 8008

اینترنت به ۲۲۰ میلیون دامنه گسترش می‌یابد

سینا: در گزارش فصلی وریساین درباره صنعت نام‌های دامنه ذکر شده است که دامنه‌های ثبت‌شده تا پایان فصل سوم به بیش‌تر از ۲۲۰ میلیون رسیده که این رقم ۸٫۹ بیش‌تر از زمان مشابه در سال ۲۰۱۰ است.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از سازمان فناوری اطلاعات ایران، بنا به آخرین گزارش وریساین درباره ثبت نام‌های دامنه، در سومین فصل، میزان رشد اینترنت نسبت به فصل دوم سال ۲٫۳ افزایش یافت. بنا بر این گزارش، در پایان سپتامبر تعداد نام‌های دامنه ۴٫۹ بیش‌تر از ماه ژوئن بود.
در گزارش وریساین که در تاریخ ۲۲ دسامبر منتشر شد، در پایان فصل سوم سال ۲۰۱۱، تقریباً۲۲۰ میلیون نام دامنه در میان نام‌های دامنه سطح بالا ثبت شد. بنا به یافته‌های وریساین، میزان ثبت دامنه از سومین فصل سال ۲۰۱۰ بیش از ۱۸ میلیون یا ۸٫۹ درصد و از دومین فصل ۴٫۹ یا ۲٫۳ درصد رشد یافته است. شرکت مذکور اعلام کرد که این میزان رشد در اصل ناشی از افزایش تعداد دامنه‌های رده‌بالای کد کشوری (ccTLD) بوده است.
بر اساس این گزارش، بازارccTLD  در فصل نخست ۲٫۷ درصد و در کل سال گذشته میلادی ۹٫۸ درصد رشد یافت. تا پایان سپتامبر تعداد ۸۶٫۹ میلیون ccTLD به وجود آمد. ۱۰ نام دامنه رده بالا، به ترتیب وسعت‌شان عبارت بودند از .com، .de، .net، .uk، .org، .org، .info، .tk، .nl، .ru و .eu به گفته وریساین، در حالی که تعداد  ccTLD ‌موجود در دنیا بیش از ۲۴۰ مورد است،۱۰ نام دامنه برتری که به آن‌ها اشاره شد ۶۰ درصد نام‌های دامنه ثبت‌شده را شامل می‌شوند.
بنا به گزارش مذکور، دامنه .tk (Tokelau) عمدتا از این جهت در فصل سوم در فهرست ۱۰ نام دامنه برتر قرار گرفته که به طور رایگان در دسترس است و مورد توجه ارسال‌کنندگان هرزنامه‌ها و سایر مجرمان سایبری قرار دارد. درخواست برای نام دامنه .cn چین مدتی دچار کاهش بود و سرانجام از فهرست ۱۰ نام دامنه برتر خارج شد و دلیل این وضعیت قوانین سختی ست که دولت چین از دو سال پیش در مورد کسانی که مجاز به ثبت نام‌های دامنه‌اند اعمال می‌کند.
طی فصل مذکور، دامنه های سطح بالای برزیل، استرالیا، تاکلو و فدراسیون روسیه بیش‌ترین سود را شاهد بودند.
بنا به اعلام وریساین،.com  و .net ، که بیش از ۱۱۲ میلیون دامنه را در بر می‌گیرند، از ماه ژوئن  ۱٫۸ درصد و طی فصل مشابه در سال ۲۰۱۰ به میزان ۸٫۲ درصد رشد یافته‌اند. طی این فصل تعداد ۷٫۹ میلیون درخواست جدید برای .com و .net ثبت شد که این رقم حاکی از افزایش ۵٫۹ درصدی از سال ۲۰۱۰ است. اما میزان ثبت جدید برای این دو نام دامنه سطح بالا در مقایسه با فصل دوم اندکی کاهش یافت.
در این گزارش آمده است که تمام دامنه‌های ثبت‌شده و محاسبه‌شده برای کاربری وب‌سایت‌های واقعی به کار نرفته‌اند. بنا به برآورد وریساین، ۸۸ درصد از دامنه های .com و .net برای وب‌سایت‌های فعال به‌کار رفته‌اند که وب‌سایت‌های در دست راه‌اندازی، وب‌سایت‌های موقتاً غیرفعال و وب‌سایت‌های کاملاً فعال را  شامل می‌شوند.‌ در فصل سوم، میزان به‌روزرسانی دامنه‌های .com و .net  ۷۳ درصد بود.
دامنه‌های سطح بالای عمومی (gTLD) جدید که آیکن در اوایل سال ۲۰۱۱ آن را به تصویب رساند، پس از اتمام پذیرش درخواست‌ها در آوریل ۲۰۱۲، به سیستم نام‌گذاری‌ها اضافه خواهد شد. وریساین به تأثیر این پسوندهای جدید بر بازار نیز پرداخت. دامنه‌های gTLD به صاحبان دامنه‌های اینترنتی این امکان را می‌دهند که با استفاده از زبان‌های دیگری چون سیریلیک یا هر نوع کلمه‌ای، از دامنه‌هایی مانند .shop و .bank گرفته تا نام‌های جغرافیایی همچون .nyc و .london، استفاده کنند.
به گفته وریساین، شاید جالب‌ترین وجه طرح آیکن برای ایجاد gTLD ظهور دسته‌بندی‌های کاربردی متعدد و جدیدی برای gTLD باشد که می‌تواند روش کاربرد دامنه‌های سطح بالا و چگونگی شکل گیری هویت آنلاین سازمان‌ها را اساساً دچار تحول کند.
مرحله کاربرد در ماه ژانویه آغاز می‌شود اما گروهی مرکب از ۱۷ تن از اعضای کنگره در ماه دسامبر از آیکن خواستند که پیش از آغاز کاربرد، بنا به ملاحظات امنیتی، وقفه‌ای کوتاه در نظر بگیرند. به گفته نمایندگان کمیته تجارت و انرژی، gTLD ممکن است کاربران اینترنت و مشاغل را در برابر کلاه‌برداری‌ها آسیب‌پذیرتر سازد. آیکن مدعی شد که گسترش سیستم نام‌گذاری به شیوه بهتری از مارک‌های تجاری پشتیبانی خواهد کرد و افزایش ابتکارات و رونق رقابت را در پی خواهد داشت.
در نامه‌ای که نمایندگان برای آیکن فرستادند چنین آمده است: “بسیاری از سهام‌داران در این مورد متقاعد نشده‌اند که فرایند آیکن سطح حفاظتی قابل‌قبولی را ایجاد کرده باشد.”نظرات غیرفعال است.