کد خبر: 613

ایران در شاخص اینترنت پرسرعت در منطقه پانزدهم شد

Internetگزارش: زینب صناعی

سینا: بنابر تازه ترین گزارش های رسمی ITU، درحالی که ایران با ضریب نفوذ اینترنت ۹/۳۴‌ درصد بعد از فلسطین اشغالی، امارات، قطر، لبنان و ترکیه در مقام ششم منطقه قرار دارد، براساس شاخص اینترنت پرسرعت، با ضریب نفوذ ۴/۰‌درصد جایگاه ۱۵ را در منطقه به خود اختصاص داده است.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، براساس برخی آمارهای موجود، ایران با حدود ۷۰ میلیون نفر جمعیت، ۲۳ میلیون کاربر اینترنت دارد که بالغ بر ۳۴ درصد کل جمعیت کشور است.

پیشینه اینترنت در ایران
اینترنت به صورت عمومی از حدود سال های ۱۳۷۲ برای استفاده‌های دانشگاهی وارد ایران شد و پیش از آن در سال ۱۳۶۸ پس از افتتاح مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات، بنا بر درخواست استادهای دانشگاه که در خارج از ایران با پست الکترونیکی آشنا شده بودند، فکر برقراری این ارتباط شکل گرفت.
این ارتباط ابتدا به صورت شبکه بیت نت بود و با شبکه اینترنتی که امروز استفاده می شود، تفاوت های بسیار داشت و مهترین استفاده ای که از آن می شد، ارسال و دریافت نامه های الکترونیکی بود.

اینترنت پرسرعت
بنابراین گزارش، درحال حاضر پهنای باند ورودی به ایران از دو منبع عمده تامین ماهواره و فیبرنوری ترکیه، فجره و کویت تامین می شود.
این پهنای باند که از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت تامین و به شرکت های ارایه دهنده خدمات اینترنتی عرضه می شود، عمدن ترین دلیل قیمت بالای دسترسی به اینترنت در ایران عنوان شده است.
طبق معیار سنجش ITU، اینترنت پرسرعت به پهنای باند بیش از ۵۱۲ کیلوبایت بر ثانیه اطلاق می شود که باتوجه به اینکه در ایران با محدودیت ۱۲۸کیلوبایت بر ثانیه روبه رو هستیم، این جایگاه بدون احتساب پورت‌های پرسرعتی است که به مشترکان خانگی و کاربران زیر ۵۱۲ واگذار شده و آنچه در این رتبه بندی منظور شده پورت های مورد استفاده سازمان ها و شرکت های بزرگ است و بار دیگر ایران از اعمال قانون محدودیت پهنای باند در رتبه بندی های جهانی متضرر می شود.
طبق سند برنامه پنج ساله چهارم توسعه ایران، راه اندازی ۵/۱‌میلیون پورت پرسرعت در دستور کار قرار داشته که از این میان راه‌اندازی ۲۷۵‌هزار پورت بر عهده شرکت مخابرات ایران و یک میلیون و ۲۲۵‌هزار بر عهده بخش خصوصی و شرکت‌های اینترنتی (PAP) گذاشته شده بود که کمتر از پنجم این امر محقق شده است.

دسترسی به اینترنت
درحال حاضر بیش از ۶۰۰ شرکت ارائه کننده خدمات اینترنتی در ایران فعال هستند که دسترسی کاربران به اینترنت را به شکل های مختلفی فراهم می کنند.
مهم‌ترین روش دسترسی به اینترنت در ایران دسترسی از طریق شماره گیری تلفنی (dial-up) است و نوع دیگری از دسترسی با شماره گیری در ایران وجود دارد که به اینترنت هوشمند معروف است و هزینه ارتباط با اینترنت از این طریق طبق تعرفه مخابرات ایران دقیقه ای ۵۰ رالت به صورت حساب مشترک خط تلفن افزوده می شود.
همچنین در سال های اخیر دسترسی به ADSL نیز در ایران فراهم شده که استفاده از آن برای همه کاربرها مقدور نیست بطوریکه استفاده از تکنولوژی PCM که با هدف افزایش ضریب نفوذ تلفن در ایران انجام شده باعث شده که عده قابل توجهی از مشترکین نتوانند از خط تلفن خود برای ارتباط ADSL استفاده کنند.
گذشته از این، طبق مصوبات اخیر کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در ایران، اشتراک گذاری با نسبت ۱ به ۱۰ در ایران عملا مجاز شناخته شده که باعث افت کیفیت این خطوط می شود.
از سوی دیگر برخی شرکت های اینترنتی اقدام به ارائه خدمات اینترنت بی سیم به صورت ماهواره ای و  وایمکس نیز کرده اند که هزینه این خدمات معمولا برای کاربران خانگی مناسب نیست.

سرعت اینترنت
متوسط سرعت اینترنت در کشور مصر با بیش از هشت میلیون کاربر اینترنت بیش از دو مگابیت بر ثانیه، حداکثر سرعت اینترنت در آفریقای جنوبی با بیش از پنج میلیون کاربر اینترنت چهار مگابیت بر ثانیه و متوسط سرعت اینترنت در کشوری چون نیوزلند با ۲/۴ میلیون نفر جمعیت ۵/۱۳ مگابیت برثانیه است درحالی که حداکثر سرعت اینترنت در ایران با ۲۳ میلیون کاربر تنها ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه است و کاربران ایرانی اینترنت مفهوم خطوط پرسرعت ADSL را تنها با سرعت ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه می شناسند.
بنابراین گزارش، با وجودی که دولت اعلام کرده ۳۲۰ دانشگاه کشور به شبکه علمی متصل هستند و می توانند از اینترنت پر سرعت استفاده کنند اما شرایط حاضر به ویژه تداوم کاهش سرعت اینترنت، باعث شده تا استفاده از این شبکه نیز به وضعیت رکود کشیده شود.
در ایران اینترنت پرسرعت هنوز حتی برای کاربران حرفه ای به صورت ملموس و به معنای واقعی عرضه نشده است درحالی که در کشورهای توسعه یافته ای مانند فرانسه، اینترنت با سرعت ٣٠ مگابیت بر ثانیه و در سوئد با سرعت ١٠٠ مگابیت بر ثانیه در اختیار تمامی کاربران خانگی قرار دارد.
مسوولان مشکلات موجود در حوزه اینترنت را کم کاری شرکت‌های اینترنتی می دانند ولی برخی از کارشناسان معتقدند شرکت مخابرات با فراهم نکردن تسهیلات لازم و محدود کردن سرعت اینترنت ADSL باعث ورشکستگی شرکت‌های PAP شده اند و اکنون برخلاف اصل ۴۴ قانون اساسی در مورد لزوم توجه به امر خصوصی سازی، خود برای راه اندازی پورت های ADSL وارد عمل شده است.
بر اساس این گزارش، یکی از دلایل عمده عقب‌ماندگی کشور در عرصه کاربردهای فناوری اطلاعات، نگرانی از ارائه خدمات ADSL است چون مسوولان معتقدند با اینترنت پرسرعت امکان دانلود بعضی فیلم‌های نامناسب وجود دارد درصورتیکه افراد اندکی به دنبال این قبیل موارد هستند.
سطح توسعه یافتگی کشورها براساس پهنای باند اینترنت و فراوانی اطلاعات یا داده های الکترونیکی بر روی شبکه های اینترنتی سنجیده می شود که متاسفانه در هر دو مورد ذکر شده ما دچار مشکل جدی هستیم و در عین حال یکی دیگر از مشکلات موجود تعرفه خدمات اینترنت در کشور است.
با وجودی که در سال گذشته تعرفه اینترنت ۵۰ درصد کاهش یافت ولی با این سرعت و با این مشکلات بهای اینترنت در کشور برای کاربران گران تمام می شود.
در حال حاضر قیمت اینترنت پرسرعت در ترکیه ١٢ برابر ارزان تر از ایران است درحالی که ترکیه یکی از کشورهای رقیب ایران در دستیابی به اهداف ترسیم شده در سند چشم انداز توسعه ٢٠ ساله ایران است.
در شهر سئول پایتخت کره جنوبی نیز اینترنت به صورت رایگان عرضه می شود و در بسیاری از مکان های تجاری با استفاده از این اینترنت فرآیند دانلود با سرعت ١۶/٢ مگابیت بر ثانیه انجام می گیرد درحالی که در حالت عادی در ایران اغلب سرعتی بیشتر از پنج کیلوبایت بر ثانیه برای دانلود در اختیار نداریم یعنی سرعت اینترنت رایگان کره جنوبی حدود ۵٠٠ برابر اینترنت پولی در کشور ما است.
بنابراین اگر قرار است ما در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات در جایگاه اول منطقه قرار بگیریم، باید تسهیلات بیشتری برای افزایش شاخص ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت اختصاص دهیم و امیدواریم  در دولت دهم این امر مهم و حیاتی به زودی تحقق یابد.نظرات غیرفعال است.