کد خبر: 12728

ایده‌های خلاقانه سامسونگ برنده جوایز IDEA شدند

سینا: سامسونگ الکترونیکس برای پنجمین سال پیاپی، بیشترین جوایز IDEA (جوایز بین‌المللی بهترین طراحی) ۲۰۱۳ را به خود اختصاص داد.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از روابط عمومی سامسونگ در ایران، در این مراسم که توسط انجمن طراحان صنعتی آمریکا (IDSA) برگزار شد، سامسونگ توانست پنج مدال طلا و چهار مدال برنز دریافت کند.
IDEA یکی از مهم‌ترین رقابت‌هایی است که از سال ۱۹۸۰ در آمریکای شمالی برگزار می‌شود و معیارهای اصلی آن ارزیابی خلاقیت و نوآوری در طراحی محصولات است.
سامسونگ نه تنهااز سال ۲۰۰۹ تاکنون هر ساله بیشترین جوایز این رقابت را به خود اختصاص داده، بلکه از سال ۲۰۰۴ تاکنون (مدت ۱۰ سال) برای پنجمین سال پیاپی است که برنده جوایز می‌شود.

لوگوی تلویزیون OLED سامسونگ بیشترین امتیاز را در این رقابت به دلیل وجود طرح O شکل انحناداردر وسط نوشته OLEDکه رنگ‌های واقعی این تلویزیون را منعکس می‌کند و کاربران را با این تلویزیون OLED این شرکت آشنا می‌کند، به دست آورد.
سه نمونه مفهومی از چاپگرهای این شرکت نیز به عنوان محصولات انقلابی موفق شدند سه مدال از پنج مدال طلا را از آن خود کنند. پرینتر اوریگامی این شرکت یکی از چاپگرهایی است که موفق به دریافت مدال طلای این رقابت شد. بدنه این پرینتر کاملا از مقوای قابل بازیافتدرست شده و بعد از مصرف به دور انداخته می‌شود و به همین دلیل کاملا دوستدار محیط زیست است. کیس خارجی این دستگاه مقوایی با روش اوریگامی مونتاژ شده است و به دلیل نبوغی که در طراحی و استفاده از مواد قابل بازیافت و سبز در آن به کار رفته، این مدال طلا را دریافت کرده است.
Clip یکی دیگر از نمونه‌های مفهومی، پرینتری است که به دلیل سادگی‌اش امتیاز بالایی کسب کرد. کیس خارجی این پرینتر ابتدا شبیه به یک جعبه باز شده است. فقط کافی است که کاربر آن را تا بزند و با استفاده از چفت‌های پلاستیکی کوچکی که در برخی قسمت‌های آن وجود دارد، آن را به شکل یک پرینتر تمام عیار درآورد. Mate نیز نمونه دیگری است که در رده این پرینترهای ساده و در عین حال خلاقانه قرار گرفته است. در پرینتر Mate، کاربر می‌تواند پنل‌ها یا صفحاترا به صورت تکی و به هر رنگی که می‌خواهد انتخاب کند و با سرهم کردن آن یک پرینتر به رنگ دلخواهش درست کند.
یک پرینتر لیزری رنگی و پرینترهای چند کاره از سری CLP-415/CLX-4195 نیز در بخش محصولات این رقابت مدال برنز را گرفتند. این پرینترها به دلیل نوع طراحی،تجربه‌ایبی‌نظیر در اختیار کاربران قرار می‌دهد و از طرف دیگر،‌ابعاد دیگری از طراحی را که باعث گذار ابزارهای سنتیOAخواهد شد، نشان می‌دهد.
دستگاه آزمایش خون LABGEO A20Aسامسونگ نیز به دلیل اینکه توانسته مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرد،برنده مدال طلا شد. این محصول با به حداقل رساندن میزان حرکت یا لرزش، خطاهای عملکردی‌اش را به کمترین حد ممکن رسانده است.
یکی دیگر از محصولاتی که موفق به دریافت مدال برنز شد، تلویزیون ۸۵ اینچی اولترا HDبا ساختار واقع‌گرایانه‌ای است که به دلیل چارچوب خاصی که دارد، معلق در هوا به نظر می‌آید. قاب این تلویزیون به گونه‌ای طراحی شده که تلویزیون روی یک محور در وسط این چارچوب به صورت معلق در هوا نگه داشته می‌شود و می‌تواند در جهات مختلف حرکت کند. مانیتور دیگری که توانست مدال برنز را به دست آورد، مانیتور Full HD با نام SC750 است که این مانیتور هم می‌تواند به صورت افقی مورد استفاده قرار گیرد و هم به صورت عمودی.
به طور کلی در میان ۲۲ محصولی که سامسونگ در این رقابت برده بود، می‌توان به طراحی تجربه کاربری Galaxy S III و Galaxy Note II، یخچال فریزر ساید بای ساید FS9000و تلویزیون TV UXکه به جای استفاده از کنترل از راه دور از دست کاربر فرمان می‌گیرد، اشاره کرد.
بو- کئون یون (Boo- Keun Yoon)، مدیر اجرایی و رییس نمایشگاه وسایل الکترونیکی مصرفی یا CEOو همچنین رییس بخش مرکز طراحی وسایل الکترونیکی سامسونگ در این مورد گفت: “هدف همیشگی و آینده ما انجام بهترین طراحی‌هاست و همین امر نیز باعث شده که امسال به دستاوردهای بسیار خوبی برسیم. ما تلاش می‌کنیم که محصولات خلاقانه‌ای تولید و وارد بازار کنیم که نه تنها از نظر فنی، بلکه از نظر طراحی معرف طراحی منحصر به‌فرد و بی‌نظیر ما باشد.”
علاوه بر این، موسسه هنر و طراحی سامسونگ (SADI) توانسته با ساخت و معرفی دو ابزار جالب توجه دو مدال برنز را نیز به اسم خود کند. یکی از این ابزارها، یک رخت‌آویز با نام Widyاست. این رخت‌آویز به گونه‌ای طراحی شده که می‌توان آن را بسته به نوع فضایی که در اختیار دارید، باز کنید و میله‌های آن را با توجه به نیازتان جابه‌جا کنید. محصول دیگر یک نمک‌پاش است که به کاربر امکان می‌دهد قبل از ریختن نمک، میزان آن را کنترل کند.
گفتنی است که مراسم اهدای جایزه IDEA 2013در روز ۲۱ ماه اوت در شیکاگو برگزار خواهد شد.نظرات غیرفعال است.