کد خبر: 7601

ایالات متحده حق اعمال قدرت برای مقابله با حملات سایبری را برای خود حفظ می‌کند

سینا: بنا بر گزارش پنتاگون که چند روز پیش منتشر شد، ایالات متحده حق اقدام تلافی‌جویانه نظامی علیه حملات سایبری را برای خود حفظ می‌کند و در تلاش است تا منابع نقض حریم امنیت را ردیابی کند.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از سازمان فناوری اطلاعات ایران، گزارش ۱۲ صفحه‌ای پنتاگون به کنگره  که براساس قانون اختیارات دفاعی سال ۲۰۱۱ تهیه شده است، یکی از روشن‌ترین گزارش‌هایی است که تا به امروز درباره خط‌مشی امنیت سایبری ایالات متحده و نقش ارتش آن در هنگام حملات سایبری  تدوین شده است.
در این گزارش آمده است: “در موارد مقتضی، در مقابل حملات سایبری خصمانه واکنشی نشان خواهیم داد که در هنگام بروز هرنوع تهدید دیگری علیه کشور انجام می‌دهیم. ما حق استفاده از تمامی وسایل ضروری- اعم از دیپلماتیک، اطلاعاتی، نظامی، و اقتصادی- را برای خود حفظ می‌کنیم تا از کشور، هم‌پیمانان، شرکا و منافع خود دفاع کنیم.”
بنا بر این گزارش، اقدامات خصمانه می‌تواند شامل “حملات سایبری خصمانه به اقتصاد، دولت یا ارتش ایالات متحده” باشد، و واکنش در برابر آن ممکن است شامل “استفاده از ابزار الکترونیکی یا گزینه‌های نظامی متداول‌تر” شود.
کارکنان وزارت دفاع ایالات متحده بیش‌تر از ۱۵ هزار شبکه کامپیوتری را که شامل ۷ میلیون کامپیوتر واقع در صدها نقطه در جهان می‌شود، اداره می‌کنند. شبکه‌های آنها میلیون‌ها بار در روز مورد بازدید قرار می‌گیرند و نفوذ هکرها تاکنون موجب خسارت دیدن هزاران فایل شده است.
شرکت‌های خصوصی نیز با حملات مکرر سایبری مواجه‌اند که تعداد روزافزونی از آن‌ها به کشورهایی چون چین و روسیه مربوط می‌شود و این مؤسسات از عدم پاسخگویی دولت ایالات متحده در این زمینه ناراضی‌اند.
دمیتری آلپروویچ، معاون سابق تحقیقات مخاطرات در شرکت مکافی می‌گوید که نارضایتی بخش خصوصی از این وضعیت بسیار زیاد است.
وی می‌افزاید که شرکت‌های ایالات متحده هرسال میلیاردها دلار را در سرقت‌های سایبری از دست می‌دهند.
آلپروویچ می‌گوید: “در این زمینه اقدامی صورت نگرفته است. باید خط‌مشی‌ای برای مقابله با این تهدید اتخاذ شود. واقعیت این است که چین و روسیه در این زمینه دخالت دارند. برای مقابله با این کشورها و بازداشتن‌شان از این نوع اقدامات چه کار باید کرد؟”
در این گزارش آمده است که وزارت دفاع در تلاش بود تا با ایجاد شیوه‌های دفاعی در مقابل اهداف مورد‌نظر تبلیغ کنندگان و با یافتن راه‌هایی برای واداشتن مهاجمان به پرداخت هزینه اعمال‌شان، از فعالیت‌های غیرمجاز در فضای سایبری جلوگیری کند.
در این گزارش آمده است که اگر معلوم شود این گونه ممانعت‌ها ناکافی است، وزارت دفاع به ارتقاء توان نظامی خود برای مقابله خواهد اندیشید.
بنابر این گزارش، نکته کلیدی در واکنش نظامی توانایی در شناسایی منبع حمله است و این موضوع به سبب ماهیت ناشناس افراد در اینترنت مشکل‌ساز شده است.
گزارش مذکور می‌گوید که پنتاگون در تلاش برای حل این مشکل، دست به پشتیبانی از تحقیقی زده است که بر یافتن منشأ فیزیکی حملات متمرکز است و از الگوریتم رفتاری برای ارزیابی احتمال شناسایی مهاجمان استفاده می‌کند.
موسسات امنیتی ایالات متحده نیز در حال آماده‌سازی کادری تعلیم‌دیده از متخصصان ورزیده امور سایبری‌اند و دست به تبادل اطلاعات با شرکای بین‌المللی زده‌اند تا بتوانند در صورت وقوع حملات سایبری به موقع واکنش نشان دهند.
در سال‌های اخیر، حملات به شبکه‌های کامپیوتری متداول‌تر و مخرب‌تر شده‌اند و به‌طور تقریبی یک‌تریلیون دلار از ناحیه نقض مالکیت معنوی، رقابت‌ها و آسیب‌های ایجاد‌شده خسارت وارد ساخته‌اند. یکی از شرکت‌های دفاع سایبری در ماه مارس ۲۴۰۰۰ فایل خود را در حمله‌ای سایبری از دست داد.
لانی کاس که اخیرا از شغل مشاور ارشد مدیر موسسه آمریکایی جوینت چیفز آو استف (US Joint Chiefs of Staff) بازنشته شده، گفت دشمنان ایالات متحده روز به روز در این کار ماهرتر می‌شوند و مهاجمان قادرند کار خود را سریع‌تر، ارزان‌تر و با محدودیت کم‌تری به ثمر برسانند.
بنا بر این گزارش، ایالات متحده پیش از روی آوردن به حملات تهاجمی، تمام انتخاب‌های دیگر را بررسی خواهد کرد، خطر اقدامات خود را خواهد سنجید و به شیوه‌ای واکنش نشان خواهد داد که منعکس‌کننده ارزش‌ها، و قدرت آن باشد و در این زمینه در صورت امکان حمایت بین‌المللی را نیز جلب خواهد کرد.
براساس این گزارش، اگر عملیات تحت هدایت رییس جمهور صورت گیرد، وزارت دفاع عملیات سایبری تهاجمی خود را به روشی انجام می‌دهد که مطابق اصول خط مشی سیاسی و قانونی‌ای باشد که وزارت مذکور از آن‌ها تبعیت می‌کند- از جمله قانون منازعات مسلحانه.
این گزارش در پی انتشار خط مشی امنیت سایبر پنتاگون در اواسط ماه ‍ژوییه منتشر شده است. خط‌مشی مذکور فضای سایبری را “حوزه عملیاتی”‌ای همچون زمین، دریا و آسمان تلقی می‌کند که نیروهای ایالات متحده می‌توانند در آنها دست به عملیات تهاجمی یا دفاعی بزنند.نظرات غیرفعال است.