کد خبر: 9028
نماینده مجلس سوال کننده از تقی پور در پاسخ به اظهارات وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

اگر قدرت تصمیم گیری در رفع مشکلات همراه اول را ندارید اعلام کنید

سینا: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را مسئول اصلی پاسخگویی به اشکالات موجود در اپراتور همراه اول دانست و با بیان اینکه افزایش قطعی تماس و ارسال پیامک های تکراری به مشکل اصلی مردم تبدیل شده است خطاب به تقی پور گفت: اگر قدرت تصمیم گیری و پافشاری برای رفع نواقص موجود را ندارید این موضوع را صادقانه از تریبون مجلس اعلام کنید.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از پایگاه اطلاع رسانی خانه ملت، سیدناصر موسوی لارگانی در نشست علنی امروز (سه شنبه ۲۲ فروردین) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به توضیحات رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که برای پاسخگویی به سؤال وی به صحن علنی مجلس آمده بود گفت: شما مسئول اصلی ارتباطات در کشور هستید و باید پاسخگوی مسائل مهم در این زمینه باشید.
نماینده مردم فلاورجان خطاب به وزیر ارتباطات افزود: اگر قدرت تصمیم گیری و پافشاری برای رفع نواقص موجود را ندارید این موضوع را صادقانه از تریبون مجلس اعلام کنید تا نمایندگان ملت تصمیم گیری لازم برای رفع مشکلات فعلی در زمینه استفاده از تلفن همراه را داشته باشند.
وی با بیان اینکه افزایش آمار تماس های ناموفق، هزینه تماس های یک طرفه و بی پاسخ مشکل اصلی مردم است گفت: وزارتخانه اعلام می کند هزینه مکالمه کمتر از ۳ ثانیه از مردم گرفته نمی شود این در حالی است که قبض های تلفن همراه چیز دیگری را نشان می دهد. بنابراین تقاضا دارم به این وضع نابسمان در اپراتور تلفن همراه و بعضاً ثابت رسیدگی شود.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم با بیان اینکه وزارتخانه سؤال پیامکی از مرم درباره دلایل اختلال در ارتباطات همراه اول داشت به تشریح گزینه های این سؤال پرداخت و گفت: در کنار گزینه هایی چون عدم آنتن دهی، برگشت صدا، قطع تماس و مکالمه و سایر گزینه ها بهتر بود گزینه همه موارد نیز وجود داشته باشد تا مردم بتوانند به واقعیت پاسخ دهند.
موسوی با بیان اینکه جواب اکثر مشترکین همراه اول وجود همه مشکلات در این اپراتور برای قطع مکالمه های آنها است تصریح کرد: در حالی که هدف از اختراع تلفن همراه در سال ۱۹۷۳ برقراری راحت تماس همراه با هزینه کمتر بود اما در قرن ۲۱ قطعی های مکرر تماس و ارسال پیامک های تکراری مشکل اصلی مردم ایران است.
نماینده سؤال کننده از وزیر ارتباطات با بیان اینکه علاوه براینکه خط دهی در شهرستان ها با مشکل مواجه است در خود پایتخت نیز امکان مکالمه آسان وجود ندارد و در خیلی از مناطق آنتن تلفن همراه صفر است گفت: مشکل دیگر ارسال پیامک های تکراری است که فرستنده تنها یک بار پیامی را ارسال کرده اما آن پیام چند بار به تلفن همراه شخص مقابل رسیده است.
نماینده مردم فلاورجان با بیان اینکه در حال حاضر از حدود ۳ هزار پیامی که در گوشی همراه من وجود دارد حداقل چندین مورد پیامک تکراری است گفت: در حالی که وزیر می فرمایند این موضوع مقطعی بوده باید بگوییم که این اختلالات در شبکه تلفن همراه اول و به خصوص در اپراتور تلفن همراه اول وجود دارد که مورد اعتراض همه مردم است.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه سؤال من از شما سؤال تمام نمایندگان است و این اختلالات مقطعی نیست افزود: این روزها رد تماس و تلاش برای برقراری تماس مجدد، دریافت پیامک های اشتباه و ارسال متعدد یک پیامک در حالی که فرستنده تنها یک بار آن را ارسال کرده، عدم پوشش دهی کامل در بسیاری از مناطق و حتی در خود پایتخت مشکل اصلی مشترکین اپراتور همراه اول است.
موسوی لارگانی با تأکید بر اینکه پیامک های ناموفق و تکراری در گوشی شخصی من سند ادعاهای این جانب درباره مشکلات اپراتور اول در ارسال و دریافت پیامک است تصریح کرد: علاوه بر این در همین خیابان مجاهدین اسلام که جزء خیابان های پایتخت محسوب می شود با عدم پوشش و خط دهی همراه اول مواجه هستیم.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: حتی نمایندگان مجلس در جلسه فعلی به این جانب تأکید می کنند که در شهرستان ها و حوزه های انتخابیه آنها قطعی مکرر تلفن و نبود پوشش کافی و تکرار پیامک ها وجود دارد و دلیل اصلی آن هم این است سیستمی که پیامک ها توسط آن ارسال و بارگزاری می شود هوشمند نیست.
وی که توضیحات وزیر را درباره قطعی مکرر تماس های تلفنی و پیامک های تکراری قانع کننده نمی دانست ادامه داد: مسئله عدم ارسال پیامک ها آنقدر جدی شده است که برخی از مردم بعد از ارسال پیامک با تماس تلفنی از طرف مقابل می پرسند آیا پیام به شما رسید یا نرسید.
این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این سؤال از وزیر وجود دارد که بعد از خصوصی شدن مخابرات هیچگونه تسلطی بر این شرکت بزرگ و پردرآمد ندارد اضافه کرد: از رسانه ملی اعلام شد که در این ۱۵ روز تعطیلات نوروزی بیش از ۷۰ میلیارد تومان از پیامک های ارسالی درآمد برای این وزارتخانه به وجود آمده است.
وی تأکید کرد: درآمدهای بالای وزارت ارتباطات باید برای اصلاح ارتباطات و هوشمند شدن شبکه و اصلاح نرم افزارها صرف شود و به این وضع پایان داده شود.  1. رضاپیغامی

     راست میگه خوب این چه وضعشه.
    البته بیشتر این مشکلات ناشی از عقب افتاده بودن سیستم تلفن همراه همراه اول هست چون الان شبکه همراه اول نسل دوم هست درصورتی که باید نسل سوم یا همان ۳g  باشد دنیا دارد به سمت LTE  حرکت می کند.

    نمایندگان  مجلس باید وزارت ارتباطات علل الخصوص وزیر ارتباطات را مجاب کند که زودتر اپراتور اول و دوم  به سمت نسل سوم حرکت کنند نسل سوم و چهارم  شبکه تلفن همراه فقط اینترنتش سریعتر نیست یلکه کیفیت مکالمات و خدمات و کاهش هزینه تجهیزات هم حاصل  می شود.