کد خبر: 10847

اپراتورهای کابلی اروپا در مورد رشد باندوسیع خوشبین هستند

سینا: اپراتورهای کابلی اروپا پیش‌بینی می‌کنند که تا سال ۲۰۱۴، مجموع رشد سالانه آنها در حدود ۵ درصد باشد و باندوسیع بیشترین تاثیر را در این رشد داشته باشد.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از گروه علمی تحلیلی طیف، از آنجاکه بازار خدمات کابلی سنتی به سرعت در حال رشد است و به مرز اشباع نزدیک می‌شود، اپراتورهای سرتاسر اروپا برای تداوم رشد در آینده به توسعه حوزه‌های تجاری جدید همچون باندوسیع، تلفن موبایل و خدمات B2B یا عمده‌فروشی به عنوان محرک اصلی رشد روی آورده‌اند.
براساس نظرسنجی که شرکت مشاوره‌ای Solomon انجام داده است، باندوسیع همچنان منبع اصلی رشد درآمد اپراتورهای کابلی محسوب می‌شود و پس از اینکه اپراتورهای کابلی چندین سال با کاهش درآمد ARPU خدمات اینترنتی مواجه بوده‌اند، هم‌اکنون می‌توانند با عرضه خدمات پرسرعت‌تر این درآمدها را تثبیت کنند.
پیش‌بینی می‌شود که پهنای باند تا سال ۲۰۱۴ تا دوبرابر افزایش یابد و تقریبا نیمی از مشترکان باندوسیع به سرعت ۵۰ مگابیت بر ثانیه یا بیشتر دسترسی داشته باشند.
از سوی دیگر، خدمات موبایل و B2B یا عمده‌فروشی نیز به عنوان فرصت‌های جدید رشد درآمد برای اپراتورهای کابلی محسوب می‌شوند، چنانکه پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۱۴، سهم درآمد خدمات موبایل تا دو برابر و سهم خدمات عمده‌فروشی یا شرکتی تا یک‌سوم افزایش یابد.
نتایج نظرسنجی شرکت Solomon نشان می‌دهد که گرایش به سمت عرضه خدمات تلویزیونی افزایش یافته است. برای اولین مرتبه، اپراتورها پیش‌بینی می‌کنند که ضریب نفوذ خدمات تلویزیونی پایه کاهش می‌یابد و خدمات IPTV یکی از فاکتورهای اصلی روی آوردن مشترکان به استفاده از سایر خدمات است که دلیل آن نیز تبلیغات گسترده و قیمت‌گذاری جذاب خدمات از سوی فعالان حوزه IPTV است.
بنابراین، اکثر اپراتورها عرضه خدمات تلویزیونی جدید یا جعبه‌ مبدل‌های نسل جدید (STB) را به عنوان راهکاری برای مقابله با این شرایط آغاز کرده‌اند.
برخی از اپراتورها نیز قصد دارند تا خدمات OTT خود را عرضه کنند و برخی دیگر نیز قصد دارند قابلیت‌های OTT را به محصولات خود اضافه کنند.
گروه علمی تحلیلی طیف قصد دارد همایش “خدمات چندرسانه‌ای باندوسیع: از سیاست‌گذاری تا اجرا” را در ۸آبان ماه ۹۱ برگزار نماید که از محورهای اصلی آن،‌ بررسی روند توسعه فناوری‌ها و خدمات چندرسانه‌ای و همچنین،‌ بررسی موانع توسعه آن است. علاقمندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت www.teyf.ir مراجعه کرده یا با شماره ۸۸۵۱۳۸۱۰ تماس بگیرند.نظرات غیرفعال است.