کد خبر: 12406
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران خبر داد:

انتقال میزبانی تمامی دستگاه‌های اجرایی به داخل

سینا: رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: با تلاش‌های صورت گرفته و با توجه به موارد قانونی موجود در این حوزه میزبانی تمامی دستگاه‌های اجرایی به دیتا سنترهای داخلی منتقل شده است.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، علی حکیم‌جوادی در همایش تجارت الکترونیکی ضمن با این مطلب افزود: این تلاش‌ها در راستای تکمیل شبکه ملی اطلاعات عملیاتی می‌شود.
وی اظهار داشت: شبکه ملی اطلاعات، شبکه‌ای کاملا داخلی است که امکان اتصال به شبکه‌های جهانی را دارد و همه شبکه‌های موجود در کشور تکمیل‌کننده این شبکه خواهند بود.
حکیم‌جوادی با اشاره به گزارش‌هایی که از سوی مراجع معتبر جهانی منتشر می‌شود، تصریح کرد: در این گزارش‌ها، ICT یکی از مهمترین ابزارها برای عملی شدن تعهدات دولت‌ها معرفی شده است.
وی خاطرنشان کرد: خاصیت یکپارچه‌ سازی اطلاعات، کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت ارایه خدمات از جمله مزیت‌های بهره‌گیری از ارتباطات و فناوری اطلاعات است که مورد تاکید این سازمان‌ها قرار گرفته است.
وی ادامه داد: براساس برخی مدل‌های طراحی شده از سوی این دستگاه‌ها، در آینده بنگاه‌های اقتصادی ظرفیت‌های خود را از طریق امکانات دولتی یکپارچه می‌کنند و بیشترین نقش در اختیار بخش خصوصی خواهد بود.
معاون وزیر ارتباطات گفت: براساس این مدل‌ها، دولت‌ها نقش هماهنگ‌کننده را خواهند داشت به گونه‌ای که به عنوان واسطه، سرویس‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان این مطلب که شبکه ملی اطلاعات تنها مختص کشور ما نیست، اظهار داشت: کشور کویت نیز شبکه‌ای با مدل شبکه ملی اطلاعات کشورمان به منظور انتقال منابع داخلی در درون کشور کویت طراحی و پیاده کرده است.
وی ادامه داد: کشور برزیل یکی دیگر از این کشور ها است که یک شبکه اطلاعات در حوزه سلامت الکترونیکی خرد به دلیل اهمیت بالای مباحث امنیتی در این حوزه پیاده‌سازی کرده است.
حکیم جوادی با بیان این مطلب که شبکه ملی اطلاعات نیز در کشور ما در راستای یکپارچه‌سازی اطلاعات و انتقال اطلاعات داخلی درون شبکه‌ای امن و پایدار پیاده‌سازی می‌شود، تصریح کرد: این شبکه از دو بخش عمومی و اختصاصی تشکیل شده که در بخش اختصاصی شاهد شبکه‌های دستگاهی نظیر شبکه شباب، مالیات،گمرک و غیره هستیم.
وی ادامه داد: براساس قانون می‌بایست تمام دستگاه‌های دولتی به این شبکه متصل شوند که تاکنون دستاوردهای زیادی محقق شده و در مرحله بعدی، اشتراک‌گذاری اطلاعات میان دستگاه‌ها عملیاتی خواهد شد.
حکیم‌جوادی تاکید کرد: در همین راستا به منظور تحقق اهداف پیش‌بینی شده در این شبکه، ایجاد مراکز داده استانی، انتقال میزبانی سایت‌ها به داخل و استفاده از فناوری نوین پیگیری و اجرایی می‌شود.نظرات غیرفعال است.