کد خبر: 9653

انتشار نسخه نخست ابزار پاک‌سازی بدافزار شعله آتش

سینا: برای نخستین بار در دنیا، ابزار پاک‌سازی بدافزار Flame (شعله آتش) از سوی مرکز ماهر تولید و از طریق سایت مرکز ماهر در اختیار کاربران قرار گرفت.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از سازمان فناوری اطلاعات ایران، بر اساس اعلام مرکز ماهر و با توجه به طراحی صورت گرفته، ‌بدافزار Flame (شعله آتش) به کمک این ابزار از روی سیستم کاربران حذف می‌شود و در صورت تایید کاربران اطلاعات این بدافزار به منظور آنالیز بیشتر به مرکز ماهر ارسال خواهد شد.
این نخستین باری است که ابزار پاک‌سازی این بد افزار تولید می‌شود و مرکز ماهر ایران آمادگی دارد تا در این زمینه با مراکز ماهر دیگر کشورها و همچنین تولید کننده گان داخلی و خارجی آنتی ویروس برای قرار دادن این ابزار در بانک اطلاعاتی خود،‌ همکاری کند.
این گزارش حاکی است، خبر شناسایی این بدافزار Flame (شعله آتش) برای نخستین بار از سوی مرکز ماهر ایران اعلام شد که طی چند روز گذشته مورد استناد نهادهای علمی و تخصصی این حوزه در سطح دنیا نظیر آزمایشگاه بدافزار مجارستان، سیمانتک، مک آفی، سوفاس و غیره قرار گرفت و رسانه های جهان از این اتفاق به عنوان موفقیت ایران در حوزه امنیت فضای مجازی یاد کردند.
بر اساس این گزارش،‌ بدافزار Flame (شعله آتش) از جمله بدافزارهای پیچیده ای محسوب می‌شود که برای انجام فعالیت خود دارای رمزنگاری های زیادی بوده و بر اساس آزمایش های صورت گرفته، از طریق ۴۳ آنتی ویروس مختلف، امکان شناسایی این بدافزار وجود نداشته است.
همچنین باتوجه به بررسی‌های تخصصی، به موقع و سریع صورت گرفته از سوی مرکز ماهر ایران،‌ابزار شناسایی این بدافزار از ۲۰ روز گذشته در اختیار بخش‌های کاربردی قرار گرفته است.
باتوجه به اعلام مراکز بین‌المللی تخصصی در این حوزه، فلسطین،‌ مجارستان، ‌لبنان، استرالیا، ‌سوریه، ‌روسیه،‌ هنگ کنگ و امارات از جمله کشورهایی هستند که در حال حاضر مورد هدف این بدافزار قرار گرفته‌اند.
این گزارش حاکی است،‌ کاربران می‌توانند جهت اخذ اطلاعات تکمیلی و جزئیات بهره‌گیری از ابزار پاک‌سازی بدافزار شعله آتش به سایت مرکز ماهر ایران به نشانی اینترنتی www.certcc.ir مراجعه کنند.نظرات غیرفعال است.