کد خبر: 9941
معاون نوسازي و تحول اداري معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور خبر داد:

الزام دستگاه‌های اجرایی برای معرفی یک وب‌گاه‌ اصلی جهت ارایه خدمات الکترونیک

سینا: معاون نوسازی و تحول اداری معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه تحقق دولت الکترونیک در کشور بدون داشتن وب‌گاه‌های مناسب دستگاه‌های اجرایی ممکن نخواهد بود، از اجرای طرحی خبر داد که بر اساس آن دستگاه‌های اجرایی ملزم به معرفی یک وب‌گاه اصلی و مرجع برای ارایه خدمات شوند.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، واحد ارتباطات ارتباطات دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی، احمد بزرگیان، تعدد وب‌گاه‌ها و نبود انسجام ارائه خدمات الکترونیکی از سوی دستگاه‌های اجرایی را از جمله مواردی عنوان کرد که سبب سردرگمی مردم در ارائه دریافت خدمات الکترونیک شده است و اظهار داشت: هم اکنون تمامی دستگاه‌های اجرایی و حاکمیتی در کشور دارای وب‌گاه هستند و بر این اساس گروه‌هایی نیز برای پایش و رسیدگی به وضعیت این وب‌گاه‌ها تشکیل شده است که به صورت مداوم آن‌ها را رصد می‌کنند تا از نظر کیفی فرآیندهای مربوطه را ناقص طی نکرده باشند.
وی گفت: یکی از برنامه‌های ما این است که دستگاه‌ها را ملزم کنیم تا هرکدام یک وب‌گاه اصلی را برای ارایه خدمت معرفی کنند و پس از آن به صورت لینک و یا به صورت مشارکت اطلاعاتی از مابقی وب‌گاه‌های فرعی، سایر خدمات را ارائه دهند. در این راستا پیش‌بینی می‌شود که با راه‌اندازی پرتال “مردم” به عنوان درگاه جامع خدمات الکترونیک بتوانیم انسجام دستگاه‌ها را در این زمینه فراهم کنیم .
وی با اشاره به اینکه در مراحل بعدی دستگاه‌ها ملزم به رعایت یکسری اصول خواهند شد، گفت: در راستای برنامه تحول اداری از دستگاه‌ها خواسته شده است که بانک‌های اطلاعاتی و سایت‌های خدمات الکترونیکی خود را تهیه و ارائه دهند و در مراحل بعدی دستگاه‌ها را مکلف خواهیم کرد که بر اساس استانداردها و ارزیابی‌های صورت گرفته وب‌گاه‌های خود را اصلاح کنند و حتی برای وب‌گاه‌ها نمره در نظر گرفته خواهد شد که اگر انتظارات مدنظر تحقق پیدا نکنند، با آن‌ها برخورد اداری صورت می‌گیرد.
بزرگیان ادامه داد: برای آنکه دولت الکترونیک را در کشور تحقق بخشیم باید سایت‌ها و وب‌گاه‌های مناسب از طریق دستگاه‌های اجرایی ایجاد شود، اما اکنون می‌بینیم، به دلیل وجود تنوع و ویژگی‌های خاص در پرتال خدمات‌رسانی و اطلاع‌رسانی دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی که بر اساس برنامه‌ریزی‌های متفاوت دستگاه‌ها صورت گرفته، بسیاری از مردم در دسترسی به این وب‌گاه‌ها و خدماتی که از سوی این وب‌گاه‌ها ارائه می‌شود با مشکل مواجه شده‌اند؛ چرا که دسترسی به بسیاری از این وب‌گاه‌ها آسان و شفاف نبوده و چارچوب‌های اصلی در آن رعایت نشده است.
وی خاطرنشان ساخت: جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌های حاکمیتی می‌تواند در راستای یکنواخت کردن، هماهنگ کردن، به روز کردن اطلاعات وب‌گاه‌های خدماتی و اطلاع‌رسانی و رعایت ویژگی‌های خاص وب‌گاه‌ها قدم موثری بردارد.
معاون نوسازی و تحول اداری معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور در پایان تاکید کرد: این جشنواره با این هدف برگزار می‌شود که علاوه بر ارزیابی وب‌گاه‌ها، از نظر رقابتی نیز دستگاه‌ها بتوانند فعالیت داشته باشند؛ در این راستا یک سری مدل‌ ارائه خواهد شد و شاخص‌های ویژه هر وب‌گاه برای اطلاع‌رسانی و خدمت‌رسانی مشخص خواهد شد که بر اساس آن دستگاه‌ها وب‌گاه‌های خود را تنظیم ‌کنند.نظرات غیرفعال است.