کد خبر: 12654

افغانی‌ها پرداخت موبایل را در هرات تجربه می‌کنند

سینا: اپراتور روشن افغانستان از همکاری انحصاری با شبکه کابلی هرات (HCN) به منظور توانمندسازی مشترکان روشن برای پرداخت صورتحساب‌های تلفنی خود از طریق سرویس پول موبایل با نام M-Paisa خبر داد.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، استفاده از این نوع سرویس پرداخت برای نخستین بار در اوایل سال جاری میلادی در شهر هرات به صورت پایلوت اجرا شد و اکنون به صورت تجاری به تمامی مشترکان HCN عرضه می‌شود.
براساس مطالعات انجام شده، به نظر می‌رسد پرداخت صورتحساب شبکه کابلی افغانستان حداقل دو ساعت وقت مشترکان را می‌گیرد اما اکنون با فراهم شدن روش پرداخت موبایلی، امکان انجام این کار از راه دور فراهم شده است.
کریم خوجا، مدیر ارشد اجرایی روشن افعانستان در این باره گفت: یک دهه قبل وقتی روشن فعالیت اپراتوری خود را در افغانستان آغاز کرد، پول موبایل به معنی حمل پول نقد بود و بسیاری تصور می‌کردند ارایه ایت سرویس هرگز به موفقیت نخواهد رسید.
وی افزود: روشن اولین اپراتوری بود که سرویس M-Paisa را معرفی کرد و تجارت موبایل را به مردم کشور افغانستان ارایه کرد.
به گفته خوجا، از زمان راه‌اندازی در سال ۲۰۰۸، سرویس M-Paisa به طرز شگفت‌انگیزی توسعه یافت و بخش‌های مختلفی همچون پرداخت حقوق پلیس و انتقال پول را دربرگرفت.
با بیش از ۱٫۲ میلیون کاربر ثبت شده و ۴ میلیون دلار حقوق پرداختی که هر ماه روی این سرویس جابجا می‌شود، M-Paisa نقش حیاتی در زیرساخت اقتصادی افغانستان ایفا می‌کند.نظرات غیرفعال است.