کد خبر: 8039
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرداد:

افزایش دو برابری درگاه‌های ارتباط بین‌الملل

سینا: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با تلاش‌های صورت گرفته از ابتدای دولت دهم تاکنون درگاه‌های ارتباطی بین‌الملل با رشدی دو برابری به ۱۴ درگاه رسیده است.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، رضا تقی‌پور در نشست شورای معاونان وزیر و مدیران کل امور مجلس وزارت‌خانه‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی با بیان این مطلب افزود: درحال حاضر درگاه‌های بین‌المللی از مسیر کشورهایی نظیر روسیه، ارمنستان، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، عراق، کویت، برقرار شده است.
وی افزود: افزایش درگاه‌های ارتباط بین‌الملل موجب می‌شود تا در صورت قطعی برخی از خطوط، ارتباطات داخلی همچنان برقرار باشد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به جایگاه ویژه کشورمان به منظور تبدیل شدن هاب منطقه تصریح کرد: کشور ما به لحاظ جغرافیایی، بهترین نقطه برای انتقال ترافیک دیگر کشورها از نظر طول مسیر و دیگر شاخص های موجود محسوب می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: درحال حاضر تنها ۳۰ گیگابیت بر ثانیه ترافیک از طریق کشور ما صورت می‌گیرد که در صورت اجرایی شدن پروژه‌های تعریف شده در این حوزه، این شاخص یک هزار و ۳۰۰ برابر رشد خواهد داشت.
تقی پور با بیان این مطلب که سرعت تغییر در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بسیار زیاد است تصریح کرد: در سال ۷۴ نخستین تلفن های همراه در کشور واگذار شد، اما امروز شاهد تنوع ارایه سرویس‌های ارزش افزوده از سوی اپراتورهای تلفن همراه در کشور هستیم.
وی با اشاره به تغییر شاخص‌ها در طول فعالیت دولت دهم ادامه داد: از ابتدای دولت دهم تا کنون واگذاری سیم کارت تلفن همراه ۱۵۹ درصد رشد داشته و در حال حاضر بیش از ۸۹ میلیون سیم‌کارت به متقاضیان فروخته شده است.
وی تاکید کرد: هم اکنون تمامی جاده‌های کشور به غیر از برخی از جاده‌های روستایی تحت پوشش شبکه تلفن همراه قرار دارند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: همچنین ظرفیت شبکه IP داخلی نیز با رشد ۲۳۹ درصدی روبرو بوده و هم اکنون به ۷۹ گیگابیت بر ثانیه رسیده است که با تلاش‌های فنی صورت گرفته ، امکان افزایش آن به ۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه فراهم شده است.
وی با اشاره به برنامه پنجم توسعه کشور، افزود: بر اساس این برنامه می بایست طی پنج سال آینده ، ظرفیت پهنای باند داخل بیش از ۲۵ بابر افزایش یافته که برای این منظور برنامه ریزی های گسترده ای تعریف و تدوین شده است.
تقی پور با اشاره به برنامه های تعریف شده برای گسترش فناوری اطلاعات در کشور ، گفت: هشت گام اصلی به منظور دستیابی به ایران یکپارچه و فراهم شدن امکان مدیریت یکپارچه روی اطلاعات تعریف شده است.
وی ادامه داد: همچنین در برنامه پنجم توسعه نیز به منظور توسعه دولت الکترونیک و ارایه خدمات الکترونیکی چندین شاخص مهم تعریف و هدف گذاری شده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تشریح تلاش های صورت گرفته برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات تصریح کرد: این شبکه از چند لایه تشکیل شده و روی آن شبکه های اختصاصی ، نظیر شبکه بانکی، شبکه علمی، آموزش و پرورش و تجارت در حال ایجاد توسعه است
وی با بیان این مطلب شبکه ملی اطلاعات ، یک شبکه امن و قابل اطمینان برای انتقال اطلاعات خواهد بود، خاطرنشان کرد: ایجاد دیتا سنتر ملی و استانی ، تعریف پروژه های بزرگی نظیر موتور جستجو از جمله برنامه هایی است که برای ایجاد این شبکه پیش بینی شده است.نظرات غیرفعال است.