کد خبر: 8366
درخواست همکاری با شرکت‌های خصوصی

اعلام فراخوان دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی برای تهیه نرم‌افزار خلاصه‌ساز

سینا: دبیرخانه شورای عالی اطلاع­رسانی در راستای نیاز کشور به مباحث مدیریت اطلاعات در جهت نشر هرچه بیشتر زبان فارسی، در قالب فراخوان، درخواست همکاری با شرکت‌های خصوصی در جهت تولید نرم‌افزار خلاصه ساز کرده است.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از واحد ارتباطات دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی، با افزایش حجم اطلاعات در عصر حاضر، دسترسی و بررسی اطلاعات در قالب‌های مختلف از جمله تصمیم‌گیری کارشناسان و مدیران سازمان‌ها در زمان معین با مشکلاتی مواجه است و وجود ابزاری که خلاصه اطلاعات ورودی به سازمان را تهیه کند، بیش از پیش اهمیت یافته است.
براین اساس دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی با توجه به نیاز کشور برای تولید یک سیستم خلاصه‌ساز، پیشگام شده و از افراد و شرکت‌های خصوصی که در این حوزه دارای سابقه فعالیت یا دارای محصول هستند دعوت به همکاری کرده است.
خلاصه‌ساز، برنامه‌ای است که نسخه مختصرتری از متن را تولید می‌کند؛ به طوری که مهم‌ترین نکات متن در این نسخه آورده می‌شود.
خلاصه‌سازها را می‌توان بر اساس دامنه عملکرد و شیوه تولید خلاصه دسته‌بندی کرد؛ اگر دامنه عملکرد تنها یک سند متنی یکپارچه باشد، خلاصه‌سازی تک سندی است و اگر دامنه عملکرد بیش از یک سند متنی باشد خلاصه‌سازی چند سندی خواهد بود.
شیوه تولید خلاصه نیز به استخراجی و چکیده‌سازی تقسیم می‌شود؛ خلاصه‌سازی استخراجی مقید به استفاده از عبارات و جملات در متن است در حالی ‌که در روش چکیده‌سازی فقط از عبارات و جملات متن استفاده نمی‌شود، بلکه برای تولید خلاصه‌ای ساخت‌یافته‌تر و منسجم‌تر عبارات و جملات جدید تولید می‌شود و سعی می‌شود پیوند منطقی بین عبارات و جملات ایجاد شود.
از جمله کاربران سیستم خلاصه‌ساز خبرگزاری‌ها، مدیران سازمان‌های دولتی و خصوصی و افراد فعال در سیستم‌های مدیریت اطلاعات هستند.
امید است انجام طرح حاضر و ارائه آن به صورت برون‌خط و برخط گامی در جهت نشر هرچه بیشتر زبان فارسی باشد و همچنین بر میزان و کیفیت فعالیت‌های تحقیقاتی در این حوزه و حوزه‌های مشابه پردازش زبان افزوده شود.
بر اساس اعلام کلیه نیازمندی‌های و شرایط ارائه سیستم یاد شده در وب گاه www.scict.ir، از کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که در این زمینه فعالیت می‌کنند و پایه‌های این سیستم را تولید و در اختیار دارند، دعوت می‌شود با مطالعه کلیه شرایط و نیازمندی‌ها، حداکثر تا تاریخ ۱۷ بهمن سال جاری، پیشنهادهای خود را به آدرس دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی، واقع در خیابان استاد مطهری بین قائم‌مقام و سنایی پلاک ۳۵۸ با ذکر عنوان “مربوط به سیستم خلاصه‌ساز خودکار” و یا به پست الکترونیکی info@scict.ir ارسال کنند.نظرات غیرفعال است.