کد خبر: 10839

ارزش میلیاردی بازار خدمات تلویزیون متصل تا سال ۲۰۱۶

سینا: ارزش بازار جهانی خدمات تلویزیون متصل تا سال ۲۰۱۶ از مرز ۳٫۲۳ میلیارد دلار (۲٫۵ میلیارد پوند) خواهد گذشت.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از گروه علمی تحلیلی طیف، موسسه تحقیقاتی GII پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۱۶، خدمات تلویزیون متصل در حدود ۱۶٫۸ درصد از مجموع بازار ویدیویی OTT و در حدود یک درصد از بازار خدمات ویدیویی ثابت را شامل خواهد شد.
این پیش‌بینی‌ها برای سازندگان تلویزیون همچون سونی، پاناسونیک و شارپ تا حدی امیدوارکننده بوده است، چرا که اخیرا با ضررهای هنگفتی مواجه بوده‌اند.
البته نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که شرایط هنوز برای توسعه خدمات تلویزیون متصل مساعد نیست و رشد چشمگیر آن تا قبل از سال ۲۰۱۵ رخ نخواهد داد.
همچنین، موسسه GII پیش‌بینی می‌کند که خدمات پولی در حدود ۵۹ درصد از درآمدهای خدمات تلویزیون متصل را تا سال ۲۰۱۶ شامل خواهد شد و بازار آمریکا نیز در حدود ۶۱درصد از مجموع این بازار را تشکیل خواهد داد.
بازار خدمات تلویزیونی شاهد تحولات گسترده‌ای بوده است، چنانکه بازیگرانی از حوزه‌های کاملا متفاوت همانند تلویزیون، اینترنت و وندورهای تجهیزات در این بازار کنار هم قرار گرفته‌اند.
در حال حاضر نیز شاهد پدیده‌ای دوگانه هستیم؛ از یک سو، مشتریان در کنار دسترسی رایگان به تلویزیون خطی از طریق ماهواره یا گیرنده‌های دیجیتالی، از خدمات پولی OTT نیز استفاده می‌کنند و از سوی دیگر، کاربران استفاده از خدمات پولی کابلی و IPTV را کنار گذاشته و به استفاده از خدمات ارزان قیمت‌تر OTT یا استفاده محدود از خدمات VOD روی می‌آروند.
لازم به ذکر است که به همت گروه علمی تحلیلی طیف، همایشی با عنوان “خدمات چندرسانه‌ای باندوسیع: از سیاست‌گذاری تا اجرا” در تاریخ ۸آبان ماه ۱۳۹۱ در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار خواهد شد. یکی از سخنرانان کلیدی در این همایش، آقای جواد عباسی بنیانگذار و مدیرعامل شرکت مشاوره‌ای Arab Advisors است که به بررسی تجربه کشورهای منطقه عربی خاورمیانه در ارایه خدمات IPTV و OTT می‌پردازند.
علاقمندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت www.teyf.ir مراجعه کرده یا با شماره ۸۸۵۱۳۸۱۰ تماس بگیرند.نظرات غیرفعال است.