کد خبر: 10073
معاون نوسازي و تحول اداري معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور خبر داد:

ارائه ۱۴۰۰ خدمت شناسنامه‌دار الکترونیکی تا پایان برنامه پنجم توسعه

سینا: معاون نوسازی و تحول اداری معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور از احصای ۱۴۴۲ خدمت کشوری شناسنامه‌دار خبر داد که تا پایان برنامه پنجم توسعه به صورت الکترونیکی به مردم ارائه می‌شود.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از واحد ارتباطات دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی، احمد بزرگیان در نشست خبری سومین جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌های حاکمیتی با اشاره به تکالیفی که در بخش دولتی برای ارائه خدمات الکترونیکی مطابق برنامه پنجم توسعه کشور، ‌قانون خدمات کشوری و مصوبات کمیسیون تخصصی فاوا وجود دارد، اظهار داشت: تا پایان برنامه پنجم توسعه باید ۷۰ درصد خدمات به صورت الکترونیکی ارائه شوند که در این راستا ۱۴۴۲خدمت شناسنامه‌دار را شناسایی کرده‌ایم که هم اکنون در پرتال خدمات “ایران مردم دات آی آر” وجود دارند و ۷۰ درصد این خدمات باید تا سال ۹۴ به صورت الکترونیکی ارائه شوند.
وی با بیان اینکه ارائه خدمات دولتی در سه بخش اطلاع رسانی، تعاملی و تراکنشی مورد ارزیابی و ارائه قرار می‌گیرد، تصریح کرد: ‌فاز نخست این خدمات که پرتال‌های اطلاع‌رسانی را شامل می‌شود، هم اکنون سپری شده؛ گام دوم  که مربوط به پرتال‌های تعاملی است و ۷۰ درصد دستگاه‌ها را شامل می‌شود  به همراه گام سوم که مربوط به بخش تراکنش‌های مالی است و هدفش ارائه  کلیه خدمات الکترونیک است، تا پایان برنامه پنجم اجرایی شود.
معاون نوسازی و تحول اداری معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور  با بیان اینکه تا پایان سال ۹۰ بالغ بر ۳۵۰ خدمت الکترونیکی دستگاه‌های دولتی و شبه دولتی را ابلاغ کرده‌ایم و برای سال ۹۱ نیز ۲۰۰ خدمت دیگر را در دستور کار داریم، اضافه کرد:‌ هر دستگاه موظف به ایجاد یک وب‌گاه، هر استان موظف به ایجاد یک پرتال استانی و هر دستگاه ملی موظف به ایجاد یک پرتال ملی شده است .
وی با تاکید بر اینکه بزودی خدمات‌دهی تراکنشی را نیز در دستور کار خواهیم داشت،‌ برگزاری سومین دوره جشنواره ارزیابی وب گاه‌های دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی را در جهت فرهنگ‌سازی و استفاده تمام و کمال از خدمات الکترونیکی برای مردم بسیار موثر عنوان کرد.
بزرگیان با بیان اینکه وضعیت راه‌اندازی و ارائه خدمات پرتال‌ها تا پایان برنامه پنجم توسعه به صورت منظم پایش می‌شود، گفت: ما انتظار داریم که از طریق خدمات الکترونیکی شفافیت خدمت، دقت و سرعت و کاهش قیمت تمام شده را داشته باشیم. بر این اساس وب‌گاه‌ها را به صورت دائم از طریق امور توسعه دولت الکترونیک پایش، هدایت و اصلاح می‌کنیم.
وی با اشاره به برگزاری جشنواره شهید رجایی در نیمه دوم سال جاری اظهار امیدواری کرد حداکثر ۳ دستگاه برتر در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات معرفی شوند.
بزرگیان در پایان یادآور شد: تلاش این است که در نهایت وب‌گاه‌های دستگاه‌های دولتی به یک دروازه ورودی دریافت خدمت با نگاه مشتری مداری تبدیل شود.نظرات غیرفعال است.