کد خبر: 13626

ادامه تلاش‌های ترکسل علیه MTN برای ناتوانی در ورود به ایران

سینا: بزرگترین اپراتور تلفن همراه ترکیه موسوم به ترکسل اقدامات قانونی خود علیه شرکت مخابراتی MTN آفریقای جنوبی را در مورد مجوز صادر شده برای دومین اپراتور موبایلی ایران از سر گرفت.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، شرکت مخابراتی ترکسل این بار شکایتی را تنظیم کرده و آن را تحویل یکی از دادگاه‌های آفریقای جنوبی داده است و براساس ادعا می‌کند که باید خسارت ۴٫۲ میلیارد دلاری که در این زمینه دیده است را از شرکت MTN بگیرد.
در ادعای شرکت مخابراتی اعلام شده است که شرکت MTN با دادن رشوه موفق به لغو مجوز فعالیت ترکسل در ایران و راه‌اندازی دومین اوپراتور موبایلی ایران شده است.
شرکت مخابراتی MTN اعلام کرد که در این مرحله از پیگیری پرونده یاد شده توضیحات بیشتری نمی‌دهد و هنوز اظهارات ارایه شده به دادگاه به دست آن‌ها نرسیده و اطلاعات کافی در مورد این شکایت‌نامه ندارد.
شرکت MTN همچنین اضافه کرد که ادعاهای ترکسل هیچ مبنای حقوقی ندارد و بر این اساس مخالفت کلی خود را با این پرونده اعلام می‌کند.
شرکت مخابراتی MTN به واسطه یکی از زیرمجموعه‌های خود صاحب ۴۹ درصد سهام دومین اوپراتور تلفن‌همراه ایران یعنی Irancell را از آن خود کرده است. مابقی سهم ۵۱ درصدی شرکت مخابراتی ترکسل را “شرکت توسعه تجهیزات الکترونیکی ایران”(IEDC) در اختیار دارد.
ترکسل به واسطه یکی از زیرمجموعه خود موسوم به East Asian Consortium (EAC) در سال ۲۰۰۳ میلادی مجوز راه‌اندازی دومین اپراتور موبایلی ایران را در اختیار گرفت. اما گفته می‌شود که سهم ۷۰ درصدی ترکسل از این شرکت مخابراتی در سال ۲۰۰۵ به ۴۹ درصد کاهش یافت.
به دنبال این روند، در ژوئن ۲۰۰۵ دولت ایران مجوز فعالیت شرکت مخابراتی ترکسل در ایران را لغو کرد و مذاکرات خود را با شرکت مخابراتی MTN آفریقای جنوبی آغاز کرد که این اتفاق سرانجام منجر به راه‌اندازی دومین اوپراتور موبایلی ایران شد.نظرات غیرفعال است.