کد خبر: 10526

اجرای پروژه CERT در شرکت ارتباطات زیرساخت

سینا: به منظور استقرار امنیت پایدار در شبکه ملی دیتای کشور گروه واکنش هماهنگ رخداد (گوهر) شرکت ارتباطات زیر ساخت پروژه CERT در قلمرو شبکه‌های مبتنی بر IP کشور و WAN شرکت ارتباطات زیر ساخت، طراحی و اجرا می‌شود.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت ارتباطات زیرساخت، مجید حقی مدیرکل طرح و توسعه شبکه دیتای این شرکت با اعلام این مطلب گفت: CERT ساختاری خدماتی است که مسوول دریافت، مرور و پاسخگویی به گزارشات ارسالی و فعالیت‌های مربوط به مشکلات و رخدادهای کامپیوتری است.
وی با اشاره به اینکه مسلما وقوع حملات امنیتی برعلیه سازمان‌ها امری غیرقابل اجتناب است، تاکید کرد: ولی نکته مهم آن است که سازمان، شیوه پاسخگویی مناسبی را اتخاذ کند چراکه به این ترتیب سرعت در تشخیص، تحلیل و پاسخگویی یک مشکل امنیتی، میزان خطر و هزینه ترمیم را کاهش می‌دهد.
مدیرکل طرح و توسعه شبکه دیتا تصریح کرد: امن‌سازی شبکه‌ها با استفاده از چند راهکار امنیتی امکان‌پذیر است و استفاده از راهکار چندلایه‌ای مورد تایید است. یکی از این لایه‌ها که بیشتر سازمان‌ها در استراتژی امنیتی خود در نظر می‌گیرند، ایجاد تیم پاسخگویی به رویدادهای امنیتی کامپیوتری است.
حقی افزود: تامین امنیت اطلاعات سازمان‌ها در محیط امروزی  که از شبکه‌های به هم پیوسته تشکیل شده، کاری مشکل است که با ورود هر محصول الکترونیکی و ابزارهای متنوع نفوذ، امن‌سازی شبکه‌ها سخت تر می‌شود.
وی در ادامه درخصوص مزایای اجرای این طرح توضیح داد: ارایه خدمات امداد رایانه‌ای و پاسخگویی به رخدادها در حوزه قلمرو به گونه‌ای که تعهدات دسترسی در حوزه برنامه پنجم را نقض نکند.
مدیرکل طرح و توسعه شبکه دیتای شرکت ارتباطات زیرساخت توضیح داد: افزایش امنیت شبکه از طریق پایش مداوم شبکه‌های LAN, WAN و زیرساخت ارتباطی کشور، پایش فناوری‌های جدید و ارتقای سطح دانش کارکنان سازمان، عقد قراردادهای همکاری متقابل با اپراتورهای مطرح و در سطح منطقه و مراکز رسمی امداد رایانه‌ای کشور، حفاظت از حقوق مشتریان  جهت رعایت SLA و جلوگیری از نقض حریم خصوصی و رعایت اصل مشتری مداری  از جمله دستاوردهای اجرای این طرح در شرکت ارتباطات زیرساخت است.نظرات غیرفعال است.