کد خبر: 9771

ابتکارهای فناورانه MTN برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها و کاهش تاثیرات محیطی

سینا: حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مدیریت تغییرات اقلیمی، بهداشت و آموزش در بازارهای نوظهور نقشی اساسی ایفا می‌کند.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، تمبا کومالو مدیر اجرایی شعب گروه MTN در سخنرانی در اجلاس جاری ارتباطات و فناوری اطلاعات ایندابا ۲۰۱۲ در کیپ تاون آفریقای جنوبی، ضمن نقل گزارش اتحادیه بین‌المللی ارتباطات در رابطه با ‌تحولات و تازه‌های حوزه ارتباطات، بر نقش صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ایجاد و حمایت ارزش اقتصادی و متعاقبا ارائه راه‌حل‌های مناسب توسط شرکت‌های معتبر و فعالان مسئولیت‌پذیر حوزه کسب‌و کار تاکید کرد.
وی، طی سخنرانی خود در رابطه با ارتباطات و فناوری اطلاعات، تغییرات اقلیمی و نظام‌های اقتصادی نوظهور اظهار داشت: MTN با بکارگیری ابتکارهای مختلف در سطح شعب خود توانسته نقش رهبری فعالی را ایفا کند که حاصل آن ذخیره انرژی، جلوگیری از انتشار کربن و کاهش هزینه‌های عملیاتی است.
همزمان با گرامیداشت ۵ ژوئن روز جهانی محیط زیست در سراسر دنیا، کومالو به سخنرانی در مورد موفقیت‌های MTN در حفاظت از محیط زیست قلمرو فعالیت خود برای نسل‌های بعدی پرداخت. از جمله دستاوردهای گروه، تغییر شکل دفتر مرکزی MTN در فرلند ژوهانسبورگ و تبدیل آن به ساختمانی سبز است که این کار موجب شده MTN اولین شرکت آفریقایی باشد که دفتر مرکزی خود را به ساختمانی منطبق با اصول حفاظت از محیط زیست تبدیل کرده است.
MTN همچنین راهبردهای انرژی جایگزین شامل نیروگاه تولید برق نسل سو (دو مگاواتی) را در دفتر مرکزی خود بکار گرفته‌است. کاربرد این نیروگاه برای MTN در حقیقت تولید برق مورد نیاز گروه از گاز متان و کاهش وابستگی به منابع تأمین برق ملی است. بدین ترتیب، شرکت هزینه‌های عملیاتی خود و ریسک بدهی مالیات تولید کربن را کاهش داده و امنیت انرژی خود را بهبود می‌بخشد.
کومالو برای حاضرین توضیح داد که نرخ برق‌رسانی ملی اوگاندا در حدود ۹ درصد است. ضریب نفوذ گوشی تلفن همراه این کشور ۴۲ درصد است و هزینه‌های گزاف شارژ مجدد گوشی تلفن همراه بعضا تا سقف ۵/۲ دلار نیز می‌رسد.
MTN اوگاندا برای مقابله با برخی از این مشکلات، گوشی‌های “فنیکس رِدی سِت” را معرفی کرده که با انرژی خورشیدی شارژ می‌شوند.
آنها همچنین با همکاری در اجرای برنامه جهانی غذا، از طریق ارائه خدمات کیف پول همراه MTN به افراد ذینفع و واجد شرایط کمک مالی می‌کنند. کومالو معتقد است از سوی دیگر استفاده از این تلفن‌ها به افزایش میزان فروش برق توسط فروشندگان مجاز تا سقف ۱۲ درصد، افزایش کارمزد دریافتی طی زمان قطعی برق و همچنین کاهش استفاده از ژنراتورهای بنزینی منجر می‌شود.
در نیجریه ۸۵۰ روستا که به دلیل فقدان منابع انرژی کافی قبلأ به خدمات تلفنی هیچ گونه دسترسی نداشته یا دسترسی محدودی داشتند هم اکنون از مزایای پروژه تلفن مختص مناطق روستایی MTN نیجریه بهره‌مند شده‌اند. این پروژه از ایستگاه‌های فرستنده-گیرنده پایه و شبکه‌های ماهواره‌ای برای ارائه خدمات صوتی و پیامک استفاده می‌کند.
کومالو افزود: این پروژه به واسطه کارآفرینی و ایجاد فرصت‌های شغلی مختلف باعث بهبود کیفیت زندگی در این جوامع شده است. هزینه نگهداری این تلفن‌ها ناچیز بوده و بکارگیری آنها کاهش هزینه‌های بهره‌برداری را در پی داشته‌است.
ابتکارهای MTN در سایر صنایع نیز کاربرد دارد. این شرکت با بکارگیری راهبردهای اسمارت (استانداردسازی، نظارت، محسابه، بررسی مجدد و تغییر ساختار) موجب استفاده موثرتر از انرژی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها در حوزه صنایع دیگر شده است.
از جمله راهبردهای اسمارت می‌توان به موتورهای اسمارت، ماشین‌های برقی مجهز به درایوهای یکپارچه و کنترل‌ها و نیز شبکه‌های اسمارت اشاره کرد که از فناوری ارتباطات برای بهینه‌سازی، پیش‌بینی و پاسخگویی پویا به تقاضای انرژی بهره می‌گیرند.
کومالو تصریح کرد در MTN، پایداری به معنای ایجاد و حفظ ارزش اقتصادی برای MTN و سهامداران آن به واسطه عملکرد شرکت‌های معتبر و فعالان مسئولیت‌پذیر حوزه کسب‌و کار و حفاظت از محیط زیست است.
کومالو در سمت جدید خود به عنوان مدیر اجرایی شعب گروه MTN، مسئولیت مدیریت شعب در افغانستان، بنین، بوتسوانا، کنگو برازاویل، قبرس، گینه بیسائو، گینه کوناکری، لیبریا، روآندا، سودان، سوازیلند، یمن و زامبیا را به عهده دارد.نظرات غیرفعال است.