کد خبر: 16743

آمریکا تحریم‌های تجاری ZTE به دلیل فروش کیت آمریکایی به شرکت مخابرات را تعلیق کرد

سینا: آمریکا در یک اقدام که می‌تواند به عنوان یک پیروزی برای همه طرف‌های درگیر تلقی شود، تحریم‌های تجاری شرکت ZTE را تعلیق کرد.

به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، برای تنبیه شرکت ZTE که گفته می‌شود تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را نقض کرده، آمریکا به دنبال ممنوعیت تجارت شرکت‌های داخلی آمریکایی با شرکت ZTE است. ظاهرا فروشنده کیت چینی، کیت ساخت آمریکا را به شرکت مخابرات ایران فروخته است.

ایالات متحده آمریکا پس از آنکه شرکت ZTE را در لیست سیاه قرار داد، بخش امنیت بازرگانی صنعتی، شرکت ZTE را در لیست شرکت‌های با امنیت پایین تجاری قرار داد. به این معنا که مراحل بیشتری برای شرکت‌های آمریکایی که مایل به تجارت با شرکت ZTE هستند، نیاز خواهد بود. برای شرکای ZTE در ایالات متحده آمریکا شامل فروشندگان تراشه گوالکام و اینتل، جهت تجارت با شرکت ZTE در آینده تحت تاثیر تحریم‌های شدید، مشکلاتی به وجود خواهند آمد.

اسناد منتشر شده توسط دولت آمریکا حاکی از آن است که یک مجوز عمومی موقت برای شرکت ZTE جهت تجارت با شرکت‌های ایالات متحده آمریکا تا ۳۰ ژوئن ۲۰۱۶ صادر شده است. این مجوز در صورت همکاری کامل شرکت ZTE در جهت حل و فصل موضوع دور زدن تحریم‌ها قابل تمدید است.

شرکت ZTE نیز به نوبه خود یک بیانیه مناسب در پاسخ به این عمل منتشر کرد و باتوجه به ریسک بالای قرار گرفتن در لیست سیاه، این شرکت چاره‌ای جز یک اقدام مناسب نداشت.

شرکت ZTE اعلام کرد: این شرکت متعهد می‌شود به طور کامل انتظارات را در این زمینه برآورده سازد تا این شرکت به طور دایم از فهرست نهادهای متخلف حذف شود.

ZTE افزود: این مجوز موقت، شرکت ZTE را قادر به ادامه همکاری با سهام‌داران عمده در ایالات متحده می‌کند تا زمانی که به یک راه‌حل دائمی در این زمینه دست پیدا کنند. شرکت ZTE به طور کامل متعهد به قوانین و مقررات در حوزه قضایی می‌شود و همچنان به مشارکت بیشتر در حوزه صنعت مخابرات جهانی ادامه خواهد داد.

این اقدام می‌تواند به عنوان یک حرکت رو به جلو تلقی شده و یک پیروزی برای هر دو طرف باشد. با این کار ایالات متحده آمریکا باعث یک نقطه شفاف در سیاست تجاری بین‌المللی خود خواهد شد و نشان می‌دهد این کشور اجازه نخواهد داد سیاست بین المللی‌اش بازیچه قرار گرفته و حالت نمایشی داشته باشد، از سوی دیگر شرکت ZTE نیز برای جبران عمل اشتباه خود، اقدامات لازم را در جهت جبران به کار برده است. همچنین از پیامدهای سیاسی بالقوه میان آمریکا و چین به دلیل تحریم‌های بلند مدت دومین شرکت بزرگ صادر کننده چینی در عرصه تجهیزات شبکه اجتناب شده است. در حال حاضر چین به عنوان یک پیروزی کوچک خود مشاهده می‌کند که ZTE همچنان به تجارت با ایالات متحده ادامه می‌دهد. امید است با افزایش احتمال جریمه‌ها از دور زدن تحریم‌ها جلوگیری شود.نظرات غیرفعال است.