کد خبر: 13801

آغاز طرح آمارگیری استفاده خانوارها و افراد از ICT از هفته آینده

سینا: طرح آمارگیری تخصصی استفاده خانوارها و افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات از شنبه آینده،۲۱ دی ماه سال جاری آغاز می‌شود.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، این طرح به منظور ارتقای جایگاه ایران در ارزیابی‌های مجامع بین‌‌المللی انجام می‌شود.
این طرح توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران به نمایندگی وزارت ارتباطات با همکاری مرکز آمار ایران و اداره آمار و اطلاعات اتحادیه جهانی مخابرات (ITU)  به مدت ۲۰ روز در سراسر کشور آغاز و نتایج آن در دو برش استانی و کشوری در اردیبهشت سال ۹۳ اعلام می‌شود.
این طرح در چارچوب اجرای نظام پایش شاخص‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور و ظرفیت‌سازی فنی درخصوص ارتقای جایگاه ایران در ارزیابی‌های مجامع بین‌المللی حوزه فاوا عملیاتی می‌شود.
برای اجرای این طرح هفت فاز عملیاتی تعریف شده و طراحی، آموزش آمارگیران، عملیات میدانی و اجرا و داده آماری، ویرایش موضوعی، استخراج جداول اولیه، استخراج جداول نهایی، اخذ تاییدیه تیم راهبری نظیر ITU از جمله فازهای تعریف شده در این حوزه هستند.
طرح آمارگیری استفاده خانوارها و افراد از ICT بر اساس تبصره ۳ ماده ۴۶ قانون برنامه پنجم توسعه، با مدیریت سازمان فناوری اطلاعات ایران به عنوان هماهنگ‌کننده ملی حوزه شاخص‌های فاوا در کشور، طی قراردادی توسط مرکز آمار ایران اجرا می‌شود.
براساس تعریف جدید اتحادیه جهانی ارتباطات، کاربر اینترنت کسی است که در طول سه ماه گذشته با هر فناوری ارتباطی به شبکه اینترنت متصل بوده است. این زمان در تعاریف قبلی ۱۲ ماه بوده که باتوجه به توسعه کاربری اینترنت در دنیا، به سه ماه کاهش یافته است.نظرات غیرفعال است.