کد خبر: 8022
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران خبر داد

آغاز ثبت نام‌های دامنه سطح بالا از ۲۲ دی ماه

سینا: مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات ایران از آغاز ثبت نام دامنه‌های سطح بالا از ۲۲ دی ماه سال جاری از سوی آیکن خبر داد.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، سعید مهدیون امروز در جمع خبرنگاران گفت: هزینه ثبت هر دامنه سطح بالا که باید از سوی اشخاص حقوقی صورت بگیرد، ۱۸۵ هزار دلار است.
وی افزود: هر دستگاه دولتی یا خصوصی که قصد ثبت چنین دامنه‌ای را داشته باشد باید طرح تجاری خود را تا ۲۳ فروردین ماه سال ۱۳۹۱ به آیکن ارایه دهد و پس از آن بررسی نام‌های دامنه‌های پیشنهادی آغاز خواهد شد.
به گفته مهدیون، پس از دریافت نام‌های دامنه سطح بالای پیشنهادی از سوی کشورهای مختلف که انتخاب زبان و طول کلمه در آن آزاد است، مرحله دوم که مرحله هشدار اولیه است از ۱۲ اردیبهشت آغاز و تا پایان خرداد ۱۳۹۱ به طول می‌انجامد.
وی افزود: در این این مرحله آیکن نظرات کمیته مشورتی دولت‌ها که متشکل از نمایندگان دولت ها را به درخواست‌دهنده نام دامنه جدید منتقل می‌کند تا درخواست دهنده از احتمال مواجهه با طرح دعوای حقوقی نسبت به دامنه درخواستی خود آگاه شود.
رئیس کمیته تخصصی نام‌های دامنه سطح بالای کشور گفت: این حق برای کشورها محفوظ است تا از نام‌های دامنه‌ای که از حساسیت خاصی برای آنها برخوردار است، دفاع کنند و در همین زمینه فهرستی از این نام‌های دامنه مورد نظر ایران تهیه شده تا در صورتی که پیشنهادی درباره هر یک از آنها از سوی کشورهای مختلف ارایه شد، ایران حق دفاع در برابر آنها را داشته باشد.نظرات غیرفعال است.